غدیر عصاره و نتیجه خلقت

چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است.

رئیس جمهور و غدیر

محمود احمدی نژاد:

 

غدیر ،بالاترین عید بشریت است

جشن غدیر جشن صعود انسان و پذیرش خلیفه الهی انسان است

غدیر در آغوش مهرورزانه خود غنچه های محبت و دوستی را ارزانی داشته است توحید با دعوت مردم به وحدانیت خداوند در صدد تشکیل جهانی مبتنی بر ارزشهای الهی و تطبیق روابط و مناسبات بر حول عدالت، تعالی، اخلاق، معنویت و رساندن انسانها به اوج قله تکامل است.

در سپهر لایتناهی غدیر تلالو انوار تابناک ولایت، منظومه هایی از ایمان مخلصانه و ایثار مومنانه را به وجود آورد که سعادت کاروان کائنات نوید بخش آن است.

در فرهنگ غدیرظهور منجی عالم بشریت و ستیز آرام ناپذیر با بی عدالتی ها به بهترین وجه آن مفهوم و معنا می یابد. انقلاب اسلامی ایران و جنبش بیداری مستضعفان بارقه ای از تجلی فرهنگ غدیر در دوران معاصر است

درچنین روزی از طرف خداوند ، بهترین هدیه عالم یعنی ولایت امیرالمومنین علی (ع) به بشریت تقدیم شد

عید غدیر خم بالاترین عید انسان، عید عشق ، کمال و همه خوبی ها و زیبایی ها است

غدیر ؛ جشن توحید و عدالت است

غدیر برای دین نقطه کمال و تمام و جشن توحید و عدالت و خداپرستی است.

غدیر در زندگی و آفرینش جاری است و جهان امروز از شرق تا غرب همگی تشنه عدالت هستند.

بالا‌ترین هدیه خداوند به بشر ارمغان امامت است
امامت تکمیل کننده حقیقت وجودی بشر است

بالا‌ترین عید برای بازگشت به حقیقت انسانی و تحقق جامعه مطلوب جهانی تجلی حقیقت غدیر و امامت و ولایت است.


عید سعید غدیر خم بزرگ ترین عید بشر به دلیل کمال دین‌الهی در آن است

ریشه همه بدبختی ها و تیره روزی های بشر در14 قرن گذشته در دوری از واقعه غدیر و درک نکردن آن بوده است .
ماجرای غدیر خم ضامن پویایی و ادامه حیات دین اسلا‌م است و اگر غدیر نبود رسالت پیامبراکرم "ص " نیز با همه‌زجرها و زحمت ها به کمال نمی رسید زیرا دین اسلا‌م بدون غدیر کامل نمی‌شد
.

امروز تنها راه نجات بشر بازگشت به اسلا‌م ناب محمدی "ص " و متوسل شدن به فرهنگ غدیر است و راز موفقیت نظام ولایت فقیه نیز در اتصال به این محور است.

+ نوشته شده در  2011/1/16ساعت 11:3  توسط عرفان باغستانی  | 

نامهای پنجاه گانه "غدیر"

 

 

به ادامه مطلب بروید

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/1/16ساعت 10:47  توسط عرفان باغستانی  | 

دانلود

((چند فايل صوتي كم حجم بسيار زيبا ويژه ايام عيد سعيد غدير براي دانلود ))

قوالي 1

قوالي 2

قوالي 3

قوالي 4

قوالي 5

علي علي مولا

به تولاي تو

 

+ نوشته شده در  2011/1/16ساعت 10:23  توسط عرفان باغستانی  | 

غدیر= قربان

اسرار نهفته غدير در قربان

چه رابطه اسرارآميزي بين حادثه شگفت انگيز قربان و حادثه عظيم غدير وجود دارد؟ وجه تشابه به قربانگاه رفتن فرزند ابراهيم با قرباني شدن فرزند علي در كربلا در چه چيز است؟ شباهت واقعه تولد علي در خانه خدا با قرباني شدنش در خانه خدا چيست؟ چه رابطه‌اي بين امام شدن ابراهيم خليل الله با به امامت رسيدن علي ولي الله وجود دارد؟ خداوند متعال مي‌فرمايد:

وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّيَّتِي قَالَ لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ ﴿۱۲۴-بقره﴾

و چون ابراهيم را پروردگارش با كلماتى بيازمود و وى آن همه را به انجام رسانيد [خدا به او] فرمود من تو را پيشواى مردم قرار دادم [ابراهيم] پرسيد از دودمانم [چطور] فرمود پيمان من به بيدادگران نمى‏رسد. ﴿۱۲۴-بقره﴾

و رسول گرامي اسلام(ص) در اجتماع عظيم غدير خم به فرمان الهي علي(ع) را به جانشيني خود و به امامت مسلمانان بر مي‌گزيند؛ و در جايي مي‌فرمايد:

......ولی اینها همه خدای را از من راضی نمی­سازد مگر آنکه وظیفه خود را در مورد مأموریتی که از آیه شریفه ((یا أیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغ ما أنزِلَ إِلَیکَ ...)) یافته­ام، به انجام برسانم......

و براي اعلام رسمي ولايت و امامت علي(ع) مي‌فرمايد:

....ای مردم! بدانید که خداوند، علی بن ابی­طالب را ولیّ و صاحب اختیار شما معیّن فرموده و او را امام و پیشوای واجب­الاطاعه قرار داده است و فرمانش را بر همه مهاجران و انصار و پیروان ایمانی ایشان و بر هر بیابانی و شهری و بر هر عجم و عربی و هر بنده و آزاده­ای و بر هر صغیر و کبیری و بر هر سیاه و سپیدی و بر هر خداشناس موّحدی، فرض و واجب فرموده و اوامر او را مطاع و بر همه کس نافذ و لازم­الاجرا مقرر فرموده است. هر کس با علی (ع) به مخالفت برخیزد، ملعون است و هر کس که از او پیروی نماید، مشمول عنایت و رحمت حق خواهد بود.مؤمن کسی است که به علی (ع) ایمان آورد و او را تصدیق کند. مغفرت و رحمت خداوند شامل او و کسانی است که سخن او را بشنوند و نسبت به فرمان او مطیع و تسلیم باشند.....

و در رثاي علي(ع) چنين مي‌فرمايد:

...... ای مردم! دانشی نیست که خداوند به من تعلیم نکرده باشد، و من نیز هر چه که تعلیم گرفته­ام به علی(ع)، این امام پرهیزگاران و پارسایان آموخته­ام و دیگر دانشی نیست مگر آنکه به علی(ع) تعلیم کرده­ام و اوست امام و راهنمای آشکار......

ای مردم! علی را برتر و والاتر از هر کس بدانید که خدایش از همه، والاتر و برتر دانسته است! و به ولایت او تمکین کنید که خدایش به ولایت بر شما منصوب فرموده است.

ای مردم! علی(ع)، امام و پیشوا از جانب حق تعالی است و خداوند توبه منکران ولایت او را هرگز نخواهد پذیرفت و هرگز آنان را مشمول عنایت و مغفرت خویش، قرار نخواهد داد و خداوند، بر خود حتم و لازم فرموده که با آن کسان که از فرمان علی(ع) سر بپیچند، چنین رفتار کند و پیوسته تا جهان، باقی و روزگار، در کار است، ایشان را در شکنجه و عذابی سخت و توان فرسا معذّب دارد.

ای مردم! علی(ع) همان کس است که خدا در کتاب مجید خود، به عنوان ((جنب الله)) از او یاد کرده و از زبان مبتلایان به دوزخ، فرموده است: ((یا حَسرَتا عَلی ما فرَّطتُ فی جَنبِ الله.))

هر کس را من مولا و سرپرست و صاحب اختیارم، علی(ع) مولا و سرپرست و صاحب اختیار اوست؛ این مرد، علی بن ابی­طالب است، برادر و وصی من است، که فرمان دوستی و ولایت او از جانب حق متعال بر من نازل گردیده است.

براستي كه تمامي فرمايشات پيامبر گرامي اسلام(ص) در جهت اثبات الهي و آسماني بودن امر امامت و ولايت علي(ع) است و اينكه آنكس كه درخانه كعبه‌اي متولد مي‌شود كه بدست ابراهيم خليل الله - كه خود نيز به مقام امامت رسيده است- ساخته شده است، و اينكه اين مولود كعبه در ايام حجه الوداع به مقام والاي امامت منصوب مي‌شود؛ و بالاخره اينكه اين امام بزگوار در خانه خدا و درمحضر خدا قرباني مي‌شود؛ همگي پرده از راز نهفته درآميختگي فلسفه غدير و فلسفه قربان برمي دارند.

و اما راز نهفته حادثه غدير در حادثه قربان چيست؟ آن راز چيزي نيست جز عشق به الله و ولايت و امامت؛ يعني ابراهيم با عشق به الله و با گردن نهادن به ولايت الله، فرمان الهي را در به قربانگاه بردن اسماعيل اطاعت مي‌كند و به مقام والاي امامت مي‌رسد؛ و علي هم با عشق به الله و اطاعت بي چون چراي نبي الله ومردانگي‌ها و جانفشاني‌ها در راه به بلوغ رسيدن دين خدا، به مقام الهي امامت برگزيده مي‌شود.

بنابراين رابطه اسرارآميز و شگفت انگيز قربان و غدير در كلمه امامت و ولايت نهفته است؛ به بيان ديگر قربان و غدير لازم و ملزوم يكديگرند و قربان بدون غدير بي معناست و غدير بدون قربان مفهومي ندارد؛ و هردوي آنها بدون وجود امامت و ولايت بي معنايند. بقول شاعر معاصر علي رضا قزوه:

کاروان از هفت شهر عشق و عرفان بگذرد

راه بیت الله اگر از هند و ایران بگذرد

مهربانا یک دو جامی بیشتر از خود برآ

مست تر شو تا غدیر از عید قربان بگذرد

واما درك نهايت و عظمت رابطه عاشقانه و جانانه غدير و قربان زماني ميسر مي‌شود که مي‌بينيم، وقتي ابراهیم به امر خداوند فرزندش اسماعیل را به مسلخ می برد تا او را در راه دوست قربانی کند، تا اینجا همچون حسین فرزند علي مولود كعبه است؛ اما خداوند می خواهد که حسین ابن علي همچون علي، یگانه باشد و هیچکس مثل او نباشد و بنابراین به ابراهیم ندا مي‌دهد، نه!! تو فرزندت را قربانی نکن و همين قدر عشق و ولايت خود را به خالقت اثبات كردي. و درعوض این گوسفند را قربانی کن! چرا؟ چون قرار است حسین من فرزند علي امام منصوب من در کربلا فرزندانش را قربانی کند؛ و نهايت عشق و ولايت الهي و وفاداري را به نمايش بگذارد؛ آری حسین من در دوعالم یکی است و همتا ندارد؛ اوست که لیاقت دارد همه فرزندانش را در راه من قربانی کند و خودش هم قرباني شود؛ واگر حاجی در کنار خانه من گوسفند قربانی میکند، حسین علي باید فرزندانش را قربانی کند.

نتيجه اينكه؛ وفاداري به امامت و ولايت راز نهفته حادثه غدير در حادثه قربان است؛ و دوري و جدايي از ولايت همانا به مفهوم عدم درك درست از دو روز بزرگ قربان و غدير است؛ و عدم شناخت صحيح از حادثه شگفت انگيز غدير و قربان به مفهوم گمراهي و ضلالت است.

وكلام آخر؛ همانگونه كه قبلا هم در مطلبي در باب عيد قربان به بيانات رهبر انقلاب به عنوان ولي امر در بين بسيجيان اشاره كرده بودم، انتظار مي‌رفت كه همه مسئولين و سران كشور به تبعيت و اطاعت از ولي امرشان دست از قهر و بي مهري به يكديگر بردارند و در اين ايام الله اعياد قربان و غدير و دهه ولايت براي حفظ وحدت و انسجام ملي بكوشند و عشق و وفاداري خويش را نسبت به ولي امر و در يك كلام به ولايت و امامت، بيش از پيش به اثبات برسانند. چرا كه پيام اسرار آميز نهفته در قربان و غدير چيزي جز عشق به امامت و ولايت نيست؛ و اگر اينچنين بوديم، كشور و ملت از همه بدي‌ها و ك‍‍‍ژي‌ها و پلشتي‌ها و بد اخلاقي‌ها در امان خواهند بود.
+ نوشته شده در  2011/1/16ساعت 10:16  توسط عرفان باغستانی  | 

غدیر...

عیدبزرگ غدیر عیدالله الاکبر

عیدبزرگ غدیر چکیده تمام ادیان

عیدبزرگ غدیر روح اسلام ناب

عید غدیر امتحان مسلمانی

عیدبزرگ غدیر تحول تاریخ

 

عیدبزرگ غدیرناموس تاریخ  اسلام

عیدبزرگ غدیررمزعظمت وبقای اسلام

عیدبزرگ غدیر شناسنامه وسلاح شیعه

 عیدبزرگ غدیر  رمزبقای اسلام

عیدبزرگ غدیراعطای حق حکومت شرعی ازطرف خدابه امیرمومنان علی

عیدبزرگ غدیرکاملترین عید (آخرین عیددراخرین روزهای عمرپیامبراسلام) 

عیدبزرگ غدیر ردپای عشق

عیدبزرگ غدیر  هویت من وتو

زنده کردن غدیر زنده کردن من وتوست تابدانیم به چه عظمتی افتخارمی کنیم

عیدبزرگ غدیر عید رسمی شیعه

یعنی همانطور که همه هرساله منتظرآمدن عیدملی ورسمی نوروز هستند بایدخاطره غدیر چنان برایشان ماندگارشده باشد که همه خصوصا بچه ها منتظرعیدی و... باشند

اسلام بدون غدیرمعنانداردچون روح ندارد

ظلمی که مابه غدیر کردیم کمترازدشمنان علی نیست

بیاییم غدیر این سند محکم وغیرقابل انکاررااززیر گردوغبارهای غفلت وفراموشی دوباره بیرون بیاوریم وبازنده کردنش خودمان رازنده کنیم وبدانیم همه دنیا مارابانام علی می شناسند 

آیاکوتاهی مادرحق غدیر،باعث ضعف اسلام نشده است ؟؟؟؟؟؟؟

وماچه کرده ایم وچه کارها که می توانستیم ونکردیم.

+ نوشته شده در  2011/1/16ساعت 10:8  توسط عرفان باغستانی  | 

نگاهی به جمعیت حاضر

 

با توجه به موقعيت جغرافيايى غدير، روشن شد كه محور و هسته اصلى حاضران در غدير، اهالى مدينه و بقيه از قبايل اطراف مدينه و چه بسا قبايل شمالى نجد بوده‏اند. نيز بر اساس مباحثى كه درباره جمعيت مدينه گفته شد، معلوم شد كه مدينه ظرفيت فرستادن حدود پنج هزار نفر را به مكه داشته است. از اين رو با تمسك به روايت عياشى كه پنج هزار نفر از حاضران در غدير را مدنى مى‏داند و هم‏چنين گزارش جامع الاخبار، به اين نتيجه مى‏رسيم كه حدود پنج هزار نفر از اهالى مدينه و تعدادى نيز از قبايل اطراف در غدير حاضر بوده‏اند. چنان‏چه بخواهيم روايت ده هزار نفر عياشى را بپذيريم، بايد توجيهى براى‏پنج هزار ديگر داشته باشيم.

+ نوشته شده در  2011/1/6ساعت 18:50  توسط عرفان باغستانی  | 

بخشی از خطبه غدیره


مَعاشر النـّاس;.ألا اِنَّ  خاتِم الآئمه مِنّا القائِم المَهدیِّ..لا حَقَّ اِلّا مَعَهُ وَ لا نورَ اِلّا عِندَهُ
ای مردم!آگاه باشید که خاتمه بخش امامان ;مهدی قائم از ماست!...هیچ حقی نیست مگر همراه او و هیچ نوری نیست مگر نزد او
                                                                                            بخشی از خطبه غدیرهما دل به تو دادیم وزِ اغیار گذشتیم
عاشق به تو گشتیم وز اغیار گذشتیم
ما روی تو خواهیم ز اقمار گذشتیم
ما مست و خماریم از آن جام ولایت
...
ما را چه به خُمر؟ از خُم خمار گذشتیم18ذی الحجه مصادف با: ابلاغ ولایت و وصایت امیرالمومنین علی (ع) قتل عثمان و بیعت مردم با امیر المومنین
عید ولایت و ولایت پذیری مبارک بر همگی

 مبارک...

+ نوشته شده در  2011/1/3ساعت 10:28  توسط عرفان باغستانی  | 

------------------ اینجا خم است----------------------

منطقه غدير خم 1

منطقه غدير خم 2

منطقه غدير خم 3

منطقه غدير خم 4

منطقه غدير خم 5

منطقه غدير خم 6

منطقه غدير خم 7

منطقه غدير خم 8

منطقه غدير خم 9

منطقه غدير خم 10

منطقه غدير خم 11

منطقه غدير خم 12

منطقه غدير خم 13 
منطقه غدير خم 14

منطقه غدير خم 15

منطقه غدير خم 16

منطقه غدير خم 17

منطقه غدير خم 18

منطقه غدير خم 19

منطقه غدير خم 20

منطقه غدير خم 21

منطقه غدير خم 22

منطقه غدير خم 23

منطقه غدير خم 24

 
+ نوشته شده در  2010/12/30ساعت 16:42  توسط عرفان باغستانی  | 

دانلود

دو تا کلیپ تصویری کوتاه از صحبتهای حاج آقای قرائتی آماده کردم که در مورد غدیر 


   دانلود کلیپ تصویری  اول  
 

دانلود کلیپ تصویری  دوم

 
+ نوشته شده در  2010/12/30ساعت 16:35  توسط عرفان باغستانی  | 

کتاب ارزشمند و عظيم «الغدير»، اثر محقق بزرگوار و عاشق اهل بيت و مدافع بزرگ حريم ولايت و امامت ، علامه عبدالحسين امينى (1320-1390 ق) از ذخائر گرانقدر شيعه است که بر اساس قرآن و حديث و منابع تاريخى به دفاع از حق و رفع و دفع شبهات مخالفان پرداخته و از چنان تتبع و کاوشى عميق برخوردار است که براى بعضى باور اين نکته که اين کار بزرگ و سترک از عهده يک نفر برآيد، دشوار است . مباحث سودمند و ابتکارى که در الغدير آمده ، سزاوار آگاهى عموم است . اصل کتاب به زبان عربى است و به فارسى هم ترجمه شده است . اما شايد بسيارى از علاقه مندان ولايت ، حوصله يا مجال مطالعه مجموعه عظيم و چند جلدى الغدير را نداشته باشند.
از اين رو اين مولف بر آن شده است که برخى از موضوعات بحث شده در «الغدير» را، بصورت گزينشى و خلاصه ، تدوين و در اختيار عموم قرار دهد، تا از اين چشمه فيض ، بهره مند شوند. در اين کار، علاوه بر ترجمه ، نوعى تلخيص و چکيده نويسى به کار رفته است ، تا مباحث مبسوط و فنى و نقلهاى فراوان يک مساله از منابع بيشمار، براى خواننده فارسى زبان خسته کننده نباشد.

 

 

                                                           دانلود

 

 

هان مردمان ! این علی است برادر و وصی و نگاهبان دانش من و جای نشین من در میان امت وایمان آورندگان به من و بر تفسیر کتاب خدا ، او مردمان را به سوی خدا بخواند و به آنچه موجب خشنودی اوست عمل کند و با دشمنان او ستیز نماید. او سرپرست فرمانبرداری خدا باشد و بازدارنده از نافرمانی او .

Oh people, this is Ali My brother, deputy and guardian oF my successor in the nation and belivers to me and the explanation of God`s Book. He invites people to God and acts as God is pleased and and fights His enemies . He is the master in God`s obedience and in hibitor of His disobedience.

مَعاشِرَالنّاسِ، هذا عَلِىٌّ أخى وَ وَصیىّ وَ واعی عِلْمى، وَ خَلیفَتى فى اُمَّتى عَلى‏ مَنْ آمَنَ بى وَعَلى‏ تَفْسیرِ كِتابِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ وَالدّاعی إِلَیْهِ وَالْعامِلُ بِما یَرْضاهُ وَالُْمحارِبُ لاَِعْدائهِ وَالْمُوالی عَلى‏ طاعَتِهِ وَالنّاهی عَنْ مَعْصِیَتِهِ.

islam/Qadir/Mohammad/Ali-اسلام/غدیر/محمد/علی                

+ نوشته شده در  2010/12/30ساعت 16:27  توسط عرفان باغستانی  | 

 

 

 

 

  پس از گذشتن قرن‌ها از روز غدیر؛ پس از اینکه در آن اجتماع عظیم، همه حاضران از کلمه «مولی» در خطبه‌ی غرای پیامبر (ص)، امامت و اولویت و رهبری را درک کردند و در حضور پیغمبر همه با علی بر این مقام شامخ بیعت کردند؛ پس از اینکه حسان بن ثابت – شاعر مشهور عرب- از این لفظ، معنی پیشوایی را فهمید و در شعر خود سرود؛

پس از اینکه ادیبان و شاعران بزرگی که قولشان در زبان عرب و استعمالشان هر واژه را در هر جای، حجت است، از «مولی» همان معنای امامت و اولویت را فهمیدند و در اشعار خویش سرودند؛ پس از اینکه در محافل اسلامی به حدیث غدیر احتجاج‌ها می‌شد، پس از اینکه جمع فراوانی از علمای سنت، روز غدیر را روز نصب امام و تعیین خلیفه از سوی پیامبر اکرم (ص) دانسته و بدان تصریح کردند (الغدیر جلد ۱ ص ۳۹۱ به بعد)

پس از اینکه موضوع پایمال شدن مقاصد غدیر و حق علی (ع) همواره بین مردم مطرح بود و در سراسر بلاد اسلام بازگو می‌گشت و در تاریخ موضوعی روشن تلقی گردید و تا آنجا مسلم بود که مظاهر حزن‌انگیز طبیعت نمونه‌ای از این مظلومیت‌ عجیب به شمار رفت و بیابان‌ پیمایان در میان راه‌ها و دشت‌ها این سخن را با یکدیگر می‌گفتند

پس از اینکه معاویه در جواب نامه محمد بن ابی‌بکر نوشت: «ما از همان روزگار که پدرت زنده بود، فضل و مقام پسر ابوطالب را می‌شناختیم و رعایت حق او را لازم می‌دانستیم، لیکن هنگامی که پیغمبر اکرم درگذشت، پدر تو و فاروقش، نخستین کسانی بودند که حق علی را گرفتند و در امر او مخالفت کردند و در این کار با هم اتفاق و اتحاد داشتند… و اگر نبود آنچه پدرت پیش از این انجام داد، ما با علی‌ بن ابیطالب مخالفت نمی‌کردیم و این امر را به او تسلیم می‌نمودیم، لیکن دیدیم پدرت این کار نسبت به او انجام داد ما هم به همان روش رفتیم…» (مروج الذهب، مورخ معروف مسعودی، جلد ۳ صفحه ۲۲ چاپ سوم مصر)

پس از اینکه عمر به ابن عباس گفت: «همانا علی میان شما بود و او از من و ابوبکر به این امر اولی بود» و گفت: «ای ابن‌عباس! فکر می کنم علی مظلوم واقع شد!» (الغدیر جلد ۷ صفحه۸) پس از همه اینها … یکی از متکلمین، شبهه‌ای که هیچ موضوع نداشت القا کرد که مقصود از «مولی» دوست، یاور، پسرعمو و امثال آن است!

سپس چند تن از متکلمین جدلسرای خیالباف که مانند وی از تضییع عمر بشر و انحراف افکار و تحریف حقایق و تغافل از ندای سعادت‌بخش پیامبر باکی نداشتند، پی این شبهه را گرفتند و گمان کردند حقیقتی روشن که موضوع مسلم است -ولی بدان عمل نشده است- می‌توانند واژگون کنند و برای کسانی که از «محتوای غدیر» سرباز زدند عذری بسازند.

باید به اینان گفته شود: بزرگواران! کدام لغت است به خصوص در زبان عرب که دارای چند معنی نباشد؟ و کجاست که اگر لغت دارای معانی چندی شد، از به کار بردن آن اجتناب ورزند؟ آیا در تمام سخن‌هایی که بزرگان تاریخ و استادان علوم در مقام معرفی شخصیت‌های برجسته گفته‌اند، می‌توان یک کلمه مشترک را گرفت و مرتب اشکال‌تراشی کرد؟ و آیا کدام معنی، مناسب خطبه‌ی آنچنانی ِ «غدیر» و آن شرایط حساس و تاریخی و مهم است؟

استاد محمدرضا حکیمی، سرود جهش‌ها ص ۱۲۰ – ۱۲۲

+ نوشته شده در  2010/12/30ساعت 16:9  توسط عرفان باغستانی  | 

سابقه 1400 ساله غدیر پژوهی

                              سابقه 1400 ساله غدیر پژوهی

بحث غدیر در دانش های گوناگون

غدیر از جوانب متعدد علمی مورد بحث قرار گرفته است. در کتب حدیثی از سند و متن؛ در کتب تاریخی به عنوان مهمترین واقعه اسلام؛ در کتب کلامی به عنوان مؤثرترین بحث اعتقادی که همان ولایت و خلافت است؛ در کتب تفسیر ذیل تفسیر آیاتی که به خلافت بر می گردد، در کتب لغت به مناسبت کلمه «مولا» و در کتب ادب و شعر از ادبیات درخشان غدیر بحث شده است.

تبلیغ گسترده غدیر در رسانه های گوناگون

در یک نگاه به فرهنگ مکتوب غدیر، جلوه های آن را به صورت های مختلفی می بینیم: کتاب های بزرگ و کوچک، جزوه ها، بروشورها، مقالات مجلات و روزنامه ها، برنامه های علمی رایانه ای، کاشی کاری ها و تابلوهای زیبا و به صورت کارت و پوستر.

این روند هر ساله اوج بیشتری از خود نشان می دهد، و در ظل عنایت حضرت بقیة اللّه الاعظمعجل اللّه فرجه آثار عمیق خود را در ابلاغ پیام غدیر به اثبات رسانده است.

غدیر در اسناد الهی

شخصی به نام «مَعْروف» خدمت امام باقر علیه السلام رسید و داستان غدیر را به نقل از ابی الطفیل برای حضرت بازگو کرد. حضرت آن را تأیید کرد و فرمود: «این مطلب را در کتاب علی علیه السلام دیده ایم و نزد ما صحیح است».

کتاب علی علیه السلام ، نوشته امیرالمؤمنین علیه السلام از املای پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم است. این کتاب از ودایع امامت است که جز معصومین علیهم السلام کسی به آن راه ندارد.

غدیر از روایت شفاهی تا نوشتار

از اوایل قرن دوم هجری که تدوین معارف دینی رسما آزاد شد، تبلیغ غدیر نیز شکلی تازه به خود گرفت و کم کم از شکل روایت سینه به سینه به صورت تألیف در آمد. در اواسط قرن دوم اولین تألیف مستقل درباره غدیر نوشته، و در ادامه کتاب های مختلفی به صورت مستقل یا ضمنی در موضوع غدیر تدوین شد.

تحقیق در سند و متن غدیر

از قرن چهارم تحقیق و بحث در متن و سند حدیث غدیر آغاز شد و پیام بنیادین خطبه غدیر که جمله «مَن کُنتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلیٌ مَوْلاهُ» است در مناظرات مطرح شد، و اسناد و راویان حدیث غدیر نیز به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. کتب شیخ صدوق و سید مرتضی و شیخ مفید بهترین شاهد بر این مدعا هستند. این تحقیقات در قرن های چهارم و پنجم و ششم هجری اوج داشته و تا سال هزار هجری همچنان پیش رفته، و تألیفات برجسته ای در باب این موضوعات در دست است.

شکوفایی علمی غدیر

از اوائل قرن یازدهم هجری تا امروز، با ایجاد میدان باز علمی، اندیشمندان اسلام کتاب های بسیار مهمی درباره غدیر تألیف کرده و به خوبی از زحمات هزار ساله نتیجه گیری نموده اند. در این دوران تمام جوانب غدیر جمع و بررسی و تحقیق شد. ارتباط غدیر با قرآن، بحث های مفصل در اَسناد غدیر، بررسی های عمیق در متن حدیث غدیر، جمع آوری و تدوین غدیریه ها از موضوعات مورد پژوهش و عنایت پژوهشگران اسلامی بوده است.

تحقیقات بزرگانی همچون قاضی شوشتری، علامه مجلسی، شیخ حُرّ عامِلی، سید هاشم بَحرانی، میرحامدحسین هندی، علامه امینی و بسیاری دیگر از علما، بهترین شاهد این مدعاست.

تألیفات مفصل درباره غدیر

علامه مجلسی نیمی از یک جلد از بحارالانوار را به مسئله غدیر اختصاص داده است. سید هاشم بحرانی در این باب کتابی مستقل بنام کَشفُ المُهِم تألیف نموده است. سید حامدحسین هندی در ده جلد 400 صفحه ای از کتاب عَبَقات الأنوار به بحث های تحقیقی درباره غدیر پرداخته است. علامه امینی طی یازده جلد کتاب الغدیر جوانبی از آن و نیز کلیه شعرای غدیر و شعرهای آنان را جمع آوری کرده و مطالب مهمی درباره آنها آورده است. کتابهایی از قبیل التَکمیل از سید مرتضی حسین و الغدیرُ فی الإسلام از شیخ محمد رضا فَرَج اللّه نیز نمونه های دیگری از این تحقیقات علمی هستند.

اولین کتاب شناسی غدیر در قرن ششم

با توجه به اهمیت خاص غدیر در اسلام و ارتباط مستقیم آن با مسئله امامت و خلافت، از دیر زمان علمای بزرگ به اهمیت کتب مربوط به غدیر توجه داشته اند. در این زمینه شیخ محمد بن علی بن شَهْرآشوب از قرن ششم در کتاب مناقب آل ابی طالب و سید بن طاووس از قرن هفتم هجری در کتاب اِقْبالُ الاَعْمال تعدادی از کتاب های مربوط به غدیر را معرفی کرده اند.

+ نوشته شده در  2010/12/30ساعت 15:59  توسط عرفان باغستانی  | 

مسابقات غدیری

+ نوشته شده در  2010/12/28ساعت 16:40  توسط عرفان باغستانی  | 

غدیر در ایران

همه ما از واقعه تاریخی که در روز هجده ذی حجه سال دهم هجرت به وقوع پیوسته و مسلمانان همه ساله آنرا به عنوان بزرگترین عید خود، جشن میگیرند، مطلع هستیم.

همه ما جمله "هرآنکه من مولای او هستم، علی مولای اوست" را بارها شنیده ایم و به آن ایمان داریم.

جشن عید غدیر در ایران
عید غدیر بعد ازعید باستانی نوروز مهمترین و با ارزش ترین عید در نزد مردم ایران است. شور و حال وصف ناپذیری که در این عید وجود دارد در اعیاد دیگر همچون فطر و قربان دیده نمی شود و دلیل آن همانطور که بیان شد به خاطر عشق و علاقه ای است که مردم ما به حضرت علی بن ابیطالب (ع) دارند.

رسم بر آن است که صبح روز عید، مردم به دیدار و دست بوسی سادات و ذریه امیرالمومنین (ع) می روند و ادای احترام به سادات می نمایند و سادات نیز ضمن پذیرائی با شربت و شیرینی و اهداء هدیه ای به رسم یاد بود از مهمانان قدردانی می نمایند.

بازار جشن و سرور و عروسی نیز در این روز بسیار پر رونق است و علاوه بر آن در این روز، خانواده نوعروس و تازه داماد هدایایی به زوج تازه میدهند و در بعضی از مناطق، این هدایا با آداب و رسوم خاصی تهیه و تقدیم میشود. به خصوص اگر یکی یا هردو آنها سید باشند، مراسم مهمتر و با شکوهتر خواهد بود.

در این روز مردم بهترین و زیباترین لباسهای خود را می پوشند، خود را معطر به بهترین عطرها می نمایند و با چهره ای خندان و شادمان به دید و بازدید میپردازند.در این روز افراد بسیاری روزه می گیرند و به مومنین قرض و اطعام می دهند.

مردم اعتقاد دارند پولی که به عنوان هدیه از سادات گرفته اند نباید خرج نمایند بلکه به عنوان تبرک و برکت در نزد خود نگهداری کنند.

در شب عید غدیر در مساجد و حسینیه ها مراسم جشن و سرور و مولودی خوانی برپاست. همچنین در منازل سادات و علما نیز مداحان و شاعران در وصف مولا علی (ع) و غدیرخم مولودی خوانی می نمایند. سادات نیز چند روز مانده به عید غدیر خم اقدام به خانه تکانی و گردگیری منازل خود می کنند و خود را آماده پذیرایی از مهمانان آماده کنند.

اما آنچه در زیر میخوانید شرح کوتاهی از واقعه ای است که حجت پیامبر را بر پیروانش تمام کرد و دین اسلام را به دینی پایدار و بی خدشه مبدل ساخت. این نوشته از سایت "مرکز اطلاع رسانی موسسه فرهنگی شهید آوینی" تهیه شده است.
+ نوشته شده در  2010/12/28ساعت 16:34  توسط عرفان باغستانی  | 

تم موبایل

انلود تم فوق العاده زيباي زير رو که براي گوشي هاي سوني اريکسون درست شده، به شما توصيه مي کنم:

تم زيباي غدير براي گوشي هاي سوني

فایل دانلود برای گوشیهای مدل
c903-k850-w595-w850-w890
و گوشی های جديد با صفحه ۳۲۰*۲۴۰ :

47 بار دانلود شده
حجم فایل: ۴۳۸ کیلو بایت

فایل دانلود برای گوشیهای مدل
k790-k800-k810-s500-t650-w850-w880-w900
و اکثر گوشی های با صفحه ۳۲۰*۲۴۰ :

43 بار دانلود شده
حجم فایل: ۴۴۱ کیلو بایت


+ نوشته شده در  2010/12/28ساعت 15:50  توسط عرفان باغستانی  | 

سفر مجازی به بین الحرمین

 
 
 
 
دانلود تصویر سه بعدی بین الحرمین با لینک مستقیم از سایت جهادگر دریافت نمایید.

سفر مجازی به بین الحرمین

می خواهیم سری به بهشت بزنیم ؛ به محل رفت و آمد آسمانیان . به محلی که فاصله زمینی دو آسمانی است . اینجا بین الحرمین است . اگر جسم به پرواز در نمی آید ، دل پرواز می کند . اگرچه حضور واقعی میسر نیست اما می توان دیداری مجازی از بهشت داشت . تصاویر سه بعدی و پانورامای ۱۸۰ × ۳۶۰ درجه ما را بصورت مجازی به آنجا خواهد برد .

با دریافت این تصاویر می توانید خود را به طور کاملا واقعی در بین الحرمین احساس کنید.

از قابلیت های انحصاری این تصاویر می توان به موارد زیر اشاره کرد :
۱) قابلیت چرخش سه بعدی تصاویر (۱۸۰ × ۳۶۰ درجه) با استفاده از موس
۲) طبیعی بودن تصاویر و القای حس واقعی حضور در محل
۳) بررسی محل از نگاه خود
۴) قابلیت زوم بر روی تصاویر (با استفاده از غلطت بالا و پایین رونده موس)

و اما بین الحرمین کجاست ؟
بین الحرمین حد فاصل بین بارگاه ملکوتی امام حسین(ع) و برادرشان حضرت عباس(ع) است که فاصله آن درست برابر با فاصله بین دو کوه صفا و مروه است.

 


 

حجم فایل : ۳٫۳۸ مگابایت

لینک دانلود : مستقیم

 

+ نوشته شده در  2010/12/28ساعت 15:42  توسط عرفان باغستانی  | 

اشعاری در باب غدیر

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+ نوشته شده در  2010/12/28ساعت 15:28  توسط عرفان باغستانی  | 

باران غدیر در کویر...

 

« غــد یــر »

در فصل خطر امـــیر را گم نکنید

آن وسعت بی نظــــیر را گم نکنید

تنها رهِ جنت از علــــــــی میگذرد

ای همسفران غـــــد یر را گم نکنید

............

غــدیرآمد که گـــلپوشت نمودند

علی جان بر سر دوشــت نمودند

چه آمد بر سر آن شب پرستان

که در غربت فراموشـت نمودند

استاد هاشمی زاده

+ نوشته شده در  2010/12/28ساعت 15:23  توسط عرفان باغستانی  | 

صلوات بفرست...

 

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 19:9  توسط عرفان باغستانی  | 

سخنرانی-دانلود

شباهت کربلای حسینی به غدیر علوی
 
تعداد دريافت :132
حجم فايل :8.3 MB
بخشی از فرمایشات حضرت آیت الله جوادی آملی در تحلیل غدیر خونین کربلا پیرامون بیان وجوه شباهت قیام عاشورای حضرت امام حسین (ع) با غدیر خم بر اساس عناصر محوری هر دو واقعه به مدت 9:08
+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 18:59  توسط عرفان باغستانی  | 

تبيين نظام سياسى اسلام در غدير خم

تعيين نظام سياسى اسلام در غدير خم

عيين جانشينى براى رهبرى امت اسلامى از مهمترين و عمده ترين مسايلى بود كه پيامبر اكرم در آخرين سال حيات، هنگام بازگشت از حجة الوداع، به همراهان خويش ابلاغ كرد.

اگر چه اين اعلام عمومى، به فرمان خداوند صورت گرفت، ولى صرف نظر از جنبه آن، مى‏توانست حاكى از دغدغه طبيعى معمار و بنيانگذار مكتب نسبت به آينده امت باشد، اين اقدام يك ضرورت اجتماعى اجتناب ناپذير بود، و از انتظارات عقلاى عالم به شمار مى‏آمد و آن حضرت حتى در زمان حيات خويش از آن مهم غفلت نمى‏ورزيد. او مى‏دانست كه جامعه بى سرپرست مانند رمه بى‏چوپان كه هر لحظه در معرض اختلاف، گسستگى و هجوم فرصت طلبان است. لذا هر وقت براى جنگ يا غزوه‏اى از مدينه خارج مى‏شد، شهر را بدون امير و خليفه وا نمى‏گذاشت؛ پس هنگامى كه سفرى ابدى در پيش رو داشت، چگونه ممكن بود امت را به حال خود واگذارد. (1)

اين بود كه در زير آفتاب سوزان بيابان تفتيده حجاز در ميان جمعى از بزرگان اصحاب، كوشيد تا رسالت خويش را به پايان رساند. علماى شيعه و شمارى از دانشمندان اهل سنت بر اين باورند كه سوره مائده، بويژه آيه 67، آخرين كلامى بود كه بر پيامبر(ص) نازل شد.

بسيارى از علماى اسلام معتقدند كه آيه مزبور در روز هجدهم ذى حجه، پس از تمام شدن اعمال حجةالوداع در غدير خم و قبل از آنكه پيامبر على(ع) را خليفه خود معرفى كند، نازل شده است آنها شأن نزول اين آيه را انتصاب على(ع) به جانشينى پيامبر(ص) مى‏دانند. (2)

و باز هنگام حركت به سوى تبوك به على(ع) فرمود: انت منى بمنزلة هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى؛ نسبت تو به من مانند نسبت هارون به موسى است، جز اينكه پس از من پيامبرى نخواهد بود. پيامبر(ص) با اين سخن مقام وزارت، اختصاص در دوستى، برترى بر همگان و جانشينى در زمان حيات و پس از وفاتش را براى على(ع) ثابت كرد. زيرا قرآن كريم به تحقق همه اين موارد هارون گواهى مى‏دهد. (3)
+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 14:39  توسط عرفان باغستانی  | 

مناظرۀ مفید

 

 

تابستان گرم سال 360 ق. به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شد. آن روز در خانه‌ی عبدالجبار ـ قاضی بغداد ـ مجلس بزرگی برپا بود. عده‌ی زیادی از علمای بزرگ شیعه و اهل سنت در آن حضور داشتند . جوان از روی پل بزرگ بغداد گذشت و خودش را به خانه‌ی قاضی رساند. پایین مجلس، کنار در ورودی نشست. قاضی در صدر مجلس به مسند خود تکیه داده بود و مشغول بحث علمی با اطرافیانش بود. کمی بعد، جوان از جا برخاست و گفت:
ـ جناب قاضی! من در حضور علمای مجلس سؤالی از شما دارم. اجازه می‌دهید بپرسم؟
سکوت، مجلس را فرا گرفت. قاضی، جوان را مشاهد کرد، به نظر نمی‌رسید از علمای بزرگ باشد.
ـ بپرس!
جوان لحظه‌ای مکث کرد و آن گاه با کلماتی شمرده و رسا گفت:
ـ شما در مورد این حدیث چه می‌گویید که پیامبر(ص) در غدیر خم فرمود: «من کنت مولاه فعلیّ مولاه؛ کسی که من سرپرست و رهبر او هستم، پس علی(ع) رهبر اوست». آیا این حدیث، صحیح است؟
ـ البته که صحیح است!
ـ منظور از کلمه «مولی» چیست؟
ـ مولی، به معنی اولی و آقا و سرپرست است.
ـ پس این اختلاف بین شیعه و سنی، برای چیست؟ مگر پیامبر(ص)، علی(ع) را بهتر از دیگران اعلام نکرده است؟!
ـ این حدیث، روایت است ولی خلافت ابوبکر، درایت و از روی اجتهاد و درک است. انسان عاقل، «روایت» را همتای «درایت» قرار نمی‌دهد!
با این جواب قاضی عبدالجبار، صدای احسنت حاضران بلند شد. قاضی لبخندی از سر رضایت زد. جوان منتظر ماند، مجلس که آرام شد، لب به سخن گشود:
ـ در مورد این فرمایش پیامبر(ص) چه می‌گویید که به امام علی(ع) فرمود: «حَربُکَ حَرْبی و سِلْمُکَ سِلمی؛ جنگ با تو، جنگ من است و صلح با تو، صلح من است.»؟
ـ این گفتار بر اساس حدیث، صحیح است.
ـ نظر شما درباره‌ی اصحاب جمل مثل طلحه و زبیر که به جنگ علی(ع) آمدند، چیست؟
ـ ای برادر! آنها توبه کردند.
ـ جناب قاضی! جنگ آنها، درایت و حتمی بوده ولی توبه کردنشان، روایت است؛ شما که لحظه‌ای پیش گفتید روایت، همتای درایت نیست!
قاضی سکوت کرد، حرفی برای گفتن نداشت. عاجز و درمانده شده بود، طوری که حاضران مجلس متوجه این مسئله شدند. لحظه‌ای بعد، قاضی سربلند کرد و خطاب به جوان گفت:
ـ تو کیستی؟ خودت را معرفی کن.
ـ من، محمد بن محمد بن نعمان حارثی هستم!
قاضی از مسند قضاوت برخاست و به سمت جوان رفت، دست او را گرفت و به جای خود نشاند و گفت:
ـ انت المفید حقّاً؛ به راستی که تو انسان مفید و سودبخشی هستی!
چهره‌ی علمای بزرگ مجلس درهم کشیده شد، قاضی عبدالجبار با مشاهده ناراحتی آنها گفت:
ـ علما! بزرگان! این جوان مرا مجاب کرد، در پاسخ او عاجز شدم. اگر کسی از بین شما قادر به پاسخ‌گویی هست، اعلام کند تا او را بر مسند بنشانم و این جوان را به جای خود برگردانم!؟
هیچ کس جوابی نداد. بعد از آن بود که آن جوان دانشمند به «شیخ مفید» معروف شد.
او از علمای برجسته و فقهای بزرگ و زهّاد کم نظیر شیعه شد و در طول عمر خود، بیش از دویست کتاب تألیف نمود. شیعه و سنی شیخ مفید را به علم و کمال قبول داشتند و اهل تسنن، وی را از بزرگ‌ترین علمای شیعه می‌دانستند.

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 14:27  توسط عرفان باغستانی  | 

دانلود

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 14:24  توسط عرفان باغستانی  | 

غدیر خم در کجاست؟

 

 

 

عاتق بن غیث بلادی ـ مورخ معاصر حجازی ـ در کتابش (معجم معالم الحجاز، ج3، ص159)، منطقه «غدیر خم» را چنین توصیف کرده است:
امروزه، غدیر خم، به نام «غُرَبه» شناخته می‌شود و آن، برکه‌ای است که درختان خرمای اندکی بر آن روییده و از آنِ گروهی از تیره بلادیّه از قبیله حرب است و در دیار آنان و در هشت کیلومتری شرق جُحْفه واقع است و سرزمین هر دو، یکی و همان وادی خَرّار است.
چشمۀ جحفه از نزدیک غدیر می‌جوشد وهنوز گودال آن، آشکار است و در غرب و شمال غربی غدیر، آثار شهری به جا مانده است که دیوارهای سنگی آن، هنوز هم پیداست. ویرانه‌های این آثار، نشان می‌دهد که برخی از آنها کاخ یا قلعه بوده‌اند و شاید هم محله‌ای از محله‌های شهر جحفه ]بوده است[؛ چرا که به هم شبیه‌اند.
راه‌های غدیر خم
دکتر عبدالهادی فضلی بعد از بیان آشنایی‌اش با محل و موقعیت غدیر، در دو سفر خود (1402 و 1409ق.) می‌گوید که دو راه، ما را به غدیر خم می‌رساند:
1. راه جحفه
در نزدیکی فرودگاه رابُغ، راهی آسفالت شده جدا می‌گردد که پس از نه کیلومتر، به ابتدای روستای قدیم جحفه می‌رسد. جایی که حکومت سعودی، مسجدی را که در سفر نخست دیده بودم، خراب کرده و مسجد بزرگی را به جای آن ساخته و در کنار آن، حمام و سرویس‌بهداشتی و توقفگاه ماشین، ایجاد کرده است.
سپس جاده به سمت شمال می‌پیچد و از میان سنگلاخ و شن، پس از پنج کیلومتر به سوی قصر «علیاء»، به انتهای روستای جحفه می‌رسد و سپس به راست می‌رود و دو کیلومتر از میان تپه‌های سنگی و تل شن و اندکی سنگلاخ می‌گذرد. سپس از سنگلاخ پایین می‌آیی، در سمت راست راه، وادی غدیر است.
2. راه رابُغ
این راه، از راه اصلی مکه و مدینه جدا می‌شود. پیش از ورود به شهر رابغ و از سمت راست کسی که از مکه می‌آید، از زیر تابلوی راهنما، به راست می‌پیچی و از کنار خانه‌هایی می‌گذری که برخی، از حلبی و برخی، گِلی و متعلق به بادیه نشینان منطقه‌اند.
سپس به راه قدیمی شوسه می‌رسی که به سمت چپ می‌پیچد و آن، همان راه اصلی قدیمی است که بقایای آن، در پشت فرودگاه رابغ باقی است. پس از طی ده کیلومتر و در سمت راست، راهی از آن جدا می‌شود که به غدیر می‌رسد و فاصلة رابُغ تا غدیر، در حدود 26 کیلومتر است.
و از آنچه گفتیم، چنین نتیجه میشود:
غدیر خم، در حدود هشت کیلومتری شرق میقات جحفه و 26 کیلومتری جنوب شرقی رابغ، واقع است.

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 14:19  توسط عرفان باغستانی  | 

سفارشات غدیر

 

 

 

حفظ غدیر به یاری شعر

شعر شاعران نقش مهمی در حفظ غدیر در طول زمانهای ظلمانی داشته؛ چه قالب شعر پایدارتر است و مردم علاقه خاصی به آن دارند. از ساعتی که خطبه پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم پایان یافت، حسان بن ثابت اولین شعر را در حضور آن‏حضرت سرود و این الگوی روشنی برای شاعران شد تا در طول چهارده قرن با هنر خود غدیر را حفظ کنند و آن را به نسل‏های بعد برسانند
 
 
 
 
 

تشبیه زیبا

از آنجا که اهل بیت پیامبر به عنوان ارکان و ستون اسلام مطرح هستند، محبت و دوستی آنان نیز نزد خداوند پاداش فراوانی دارد و عذاب‏های دنیوی و اخروی را نیز از انسان‏ها دور می‏کند. محبت ورزیدن به اهل بیت، روح و جان انسان را پاک و آراسته می‏سازد و قلب او را به سوی خوبی‏ها می‏کشاند. دوستی با فرزندان و نسل پاک اهل بیت نیز از خوبی‏هاست. پیامبر در تشبیهی بسیار زیبا می‏فرماید: «برتری خاندان و اهل بیت و ذریه من، مانند برتری آب بر چیزهای دیگر است. با آب است که همه چیز باقی و زنده می‏ماند؛ چنان‏که خداوند فرمود: هر چیز زنده‏ای را از آب پدید آوردیم، آیا ایمان نمی‏آورید؟ با محبت اهل بیت و خاندان و ذریه من است که دین کامل می‏شود».
 
 
 

نیکی به دیگران

صاحب روز غدیر، امام علی علیه‏السلام درباره نیکی به دیگران در این عید فرمود: «[در این روز [با نیکی و خیر فراوان، از آرزومندان و آنان‏که به دست شما چشم دوخته‏اند، بازدید کنید و در خوردنی‏ها و آنچه در دست و در توان دارید، با ناتوانان همسانی داشته باشید. پاداش یک درهم [هزینه کردن در راه خدا] در این روز، برابر صد هزار درهم در روز دیگر است. هر کس بدون درخواست برادر مؤمنش از او دل‏جویی و کارگشایی کند و با اشتیاق به او نیکی رساند، چون کسی است که در این روز، روزه گرفته و شبش به نیایش پرداخته است. کسی که در شامگاه روز غدیر، به روزه‏داری افطاری دهد، مانند کسی است که یک میلیون نفر را غذا داده است».
+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 13:54  توسط عرفان باغستانی  | 

 

علی در عرش بالا بی نظیر است

 

 

علی بر عالم و آدم امیر است

 

 

به عشق نام مولایم نوشتم

 

 

چه عیدی بهتر از عید غدیر است

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 13:45  توسط عرفان باغستانی  | 

یک سوال مهم...                                                                                               غدیر...

 

چرا وصیت پیامبر صلی الله علیه و آله در مورد امیر المؤمنین علیه السلام اجرا نشد؟

این سؤالی است که هر شیعه ای در ذهن خود دارد. برای پاسخ به این پرسش مهم تحلیلهای تاریخی زیادی شده است و مقالات و کتابهایی در این زمینه نگاشته شده است. استاد شهید مطهری نیز در این زمینه بیاناتی دارند که گزارشی از آن را بیان می داریم. از نظر ایشان سه احتمال برای عدم اجرای حکم پیامبر اسلام وجود دارد. اما قبل از بیان این سه احتمال ذکر این مقدمه لازم است که مطابق نقلهای متعددی که از واقعه غدیر شده است پیامبر اسلام بگونه ای جریان را مستحکم کردند که احدی شک و تردیدی نداشته باشد و بعد به صورت لفظی و عملی از مردم بیعت و سپس از مردم تعهد گرفتند که پیام غدیر را به غائبان برسانند و مردم نیز متعهد شدند. با توجه به این مقدمه این سؤال بیشتر جلوه می کند که به راستی بعد از رحلت حضرتش چه گذشت که مسیر اسلام منحرف شد؟

سه نظریه یا سه احتمالی که استاد شهید مطهری بیان نموده اند از این قرار است:

1- مسلمانان نسبت به همه دستورات پیامبر از جمله آنها نصب امیر المؤمنین به ولایت برگشتند و مرتد شدند.

این احتمال از نظر ایشان پذیرفته نیست و جریانهای تاریخی نیز آنرا تأیید نمی نماید که مردم به جاهلیت برگشته باشند.

2- مسلمانان نسبت به این دستور خاص متمرد و از پذیرفتن آن سرباز زدند به دلایل احتمالی مختلفی از جمله عدم تساهل و تسامح علی علیه السلام یا کراهت آنان از جمع شدن نبوت وامامت در یک خاندان یا .....

ایشان این نظریه را نیز بسیار مستبعد می دانند که همه مسلمین یک دفعه نسبت با این دستور پیامبر آن هم با صراحت و نص حضرتش طاغی و متمرد شوند.

3- نظریه سوم مورد تایید ایشان این است که مسلمانان توسط عده ای اغفال شدند. اکثریت مسلمان ساده و جاهل توسط اقلیت منافق زیرک و این مطلب روح آیه شریفه «الیوم یئس الذین کفروا من دینکم فلا تخشوهم واخشون» می باشد. یعنی از من خدا بترسید که سنت من شامل حال شما شود. بعد از تعیین تکلیف ولایت و رهبری، شما مسلمین از درون خود(فارغ از خطر کفار) آسیب پذیرید نه از بیرون. استاد شهید می فرماید:

«قرآن در درجه اول و بعد كلمات پيغمبر اكرم هميشه به ما اين جور مى‏گويد كه جامعه اسلامى را خطر از داخل خود تهديد مى‏كند، از ناحيه يك اقليت منافق زيرك و يك اكثريت جاهل ساده‏دل ولى متعبد. آن زيركها اگر اين جاهلها نباشند كارى نمى‏توانند بكنند؛ آن جاهلها هم اگر اين زيركها نباشند كسى آنها را به راه كج نمى‏برد.

حال شما از اينجا مى‏توانيد بفهميد كه چطور شد جامعه اسلامى از ناحيه يك اقليت منافق متمرد و يك اكثريت ساده‏دل ولى مؤمن و باايمان به اين روز افتاد يعنى اينها سبب شدند كه اين تأكيدها و اصرارهايى كه پيغمبر اكرم كرد در عمل بى‏نتيجه بماند، يعنى آن عده منافق مردم را از راه منحرف كردند بدون آنكه خود مردم بفهمند كه از راه منحرف شده‏اند. اغفال كردند» پانزده گفتار ص:70

به نظر حقیر گرچه این مطلب صحیح است و این اغفال به عناوین مختلف از جمله صلابت داشتن حضرت علی علیه السلام، و مصلحت سنجی هایی از قبیل جوان بودن ایشان و.... صورت گرفته باشد ولی بسیار جای تعجب است که از مسلیمن اعتراضی برنخاست حتی از غیر از مدینه!آخر مگر در غدیر خم از 120 هزار مسلمان نبودند و مگر متعهد به رساندن پیام  غدیر به دیگران نشدند پس چرا چنین سکوت مرگباری سراسر جامعه مسلیمن را فرا گرفت؟ والله عالم

 

و اینچنین شد که حق خانه نشین شد و همه موجودات عالم از فیض انسان کامل محروم شدند و شاید این باشد سرّ لعنت ما بر ظالمین و غاصبین ولایت؛ چرا که آنها تنها حق علی را پایمال نکردند بلکه حق همه انسانها و همه موجودات را دزدیدند زیرا علی مع الحق و حق، حق همه عالم است.

اللهم احینا بولایة امیر المؤمنین علیه السلام و امتنا علی ولایته.

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 13:40  توسط عرفان باغستانی  | 

دانلود سخنرانی غدیر

بسم الله الرحمن الرحیم


سخنرانی استاد دانشمند با موضوع از غدیر تا کربلا
دانلود سخنرانی استاد حجت السلام دانشمند


 


سخنرانی مرحوم کافی درمورد سخاوت حضرت امیرالمومنین علی(ع)


دانلود سخنرانی مرحوم شیح احمد کافیمرکز دانلود ایران

+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 13:30  توسط عرفان باغستانی  | 

امام جمعه ساري، بر لزوم نهادينه شدن فرهنگ غدير در جامعه به ويژه در بين جوانان تاكيد كرد

ساري - نماينده ولي فقيه درمازندران و امام جمعه ساري، بر لزوم نهادينه شدن فرهنگ غدير در جامعه به ويژه در بين جوانان تاكيد كرد.
به گزارش ايرنا، 'آيت الله نورالله طبرسي' در خطبه هاي نمازجمعه اين هفته ساري افزود: به رغم تمامي فعاليت هاي صورت گرفته، فلسفه وجودي عيد بزرگ غدير خم تاكنون به درستي براي مردم بيان نشده است.
وي به جايگاه والاي فرهنگ غدير در مكتب اسلام اشاره كرد و اظهارداشت: دشمنان براي ايجاد تفرفه در بين مسلمانان و با هدف اجراي توطئه هاي شوم خود، فرهنگ غدير را مورد هجمه قرار داده اند.
آيت الله طبرسي اظهار داشت : در طول تاريخ بارها ثابت شده كه شيعيان با انتخاب اصلح به تمامي حكومت هاي ظالم پاسخ منفي داده اند.
خطيب جمعه ساري ادامه داد: شيعيان هيچگاه زير پرچم حاكمان ظالم قرار نگرفتند كه اين به بركت فلسفه وجودي غدير است.
آيت الله 'طبرسي' در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به فرمان تاريخي امام راحل (ره) در پنجم آذرماه سال 1358 مبني بر تاسيس و شكل گيري بسيج، بر لزوم ترويج و نهادينه شدن فرهنگ بسيجي در جامعه به ويژه در بين جوانان تاكيد كرد.
وي گفت: رمز بقا و ثبات نظام اسلامي در گرو نهادينه شدن فرهنگ بسيج و شهادت در جامعه است.
وي افزود: در صورت تحقق اين مهم، نظام اسلامي از تمامي توطئه هاي مختلف دشمنان در امان خواهد بود.
+ نوشته شده در  2010/12/27ساعت 13:19  توسط عرفان باغستانی  | 

واقعه غدير در قم بازسازي شد

 

واقعه غدير در قم بازسازي شد...

 

گزارش آینده روشن، در اين مراسم كه با حضور هزاران نفر از مردم قم در منطقه كوه خضر نبي(ع) برگزار شد، كاروان حجاج به صورت نمادين وارد منطقه غدير شد و سپس به صورت نمادين حضرت رسول اكرم(ص) بر روي جهاز شتران، دست امام علي(ع) را بعنوان جانشين خود بالا برد. 

كارگردان اين نمايش بزرگ در حاشيه اين نمايش گفت: در نمايش عظيم غدير بيش از ۲۰ بازيگر و ۷۰۰ هنرور حضور داشتند. 

مجيد شفيع‌زاده افزود: براي نخستين بار در كشور است كه واقعه غدير خم به اين گستردگي بازسازي مي شود. 

وي گفت: ۱۰ محل را در قم به منظور برگزاري اين نمايش شناسايي كرده بوديم كه در نهايت مكاني در پشت كوه خضر نبي(ع) بعنوان بهترين نقطه براي برگزاري اين نمايش شناسايي شد و در اين محل در حال حاضر طراحي‌هاي لازم انجام شده است. قم، بازسازی واقعه غدیر.

وي گفت: در كنار بازسازي واقعه غدير و نمايش عمومي آن، كار تلويزيوني «غدير، معراج ديگر» از شبكه يك سيما نيز پخش شد. 

تهيه كننده و كارگردان غدير معراج ديگر خاطر نشان كرد: غدير قلب تپنده قرآن بود و آنان كه غدير را درك نكردند از ولايت امير المومنان(ع) باز ماندند. 

وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي برگزاري نمايش واقعه غدير خم گفت: ما قصد داريم كه با برگزاري اين نمايش عظيم غبار را از روي واقعه غدير پاك كنيم. 

شفيع زاده افزود: اين نمايش بر اساس مستندات موجود در كتاب‌هاي شيعه و سني اجرا ‌شد و در غدير مستنداتي است كه غيرقابل چشم‌پوشي است و ما نيز از اين مستندات بهره‌ گرفته‌ايم.

+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 14:30  توسط عرفان باغستانی  | 

سابقه «غدیر» و عیدی گرفتن

سابقه «غدیر» و «عیدگرفتن» این روز مقدس، به زمان پیامبراکرم(ص) مى‏رسد. در دوران ائمه دیگر نیز این سنت دینى ادامه داشته و امینان وحى الهى، همچون امام صادق(ع)و امام رضا (ع)آن را آشکار ساخته و یادش را گرامى و زنده نگه مى‏داشتند. پیش از آنان نیز، امیرالمومنین (ع) احیاگر این عید بود.

رمز عید بودن «غدیر» نیز، کمال دین و اتمام نعمت در سایه تداوم خط رسالت در شکل و قالب امامت بود.

به فرمان پیامبر خدا(ص)مسلمانان ماءمور شدند «ولایت» را به صاحب ولایت تبریک گویند و با آن حضرت بیعت کنند. رسول خدا نیز براین نعمت الهى شادمانى کرد و فرمود: «الحمدلله الذى فضلنا على جمیع العالمین.»

آیه قرآن که به صراحت، این روز را روز اکمال دین و خشنودى پروردگار از این واقعه و این تعیین وصى دانسته، رمز دیگرى از عید بودن غدیرخم است. فرخندگى این روز و عظمت این مراسم و عید بودن غدیر، در آن روز و لحظه برهمگان روشن بود. این نکته را حتى «طارق بن شهاب» مسیحى که در مجلس عمربن خطاب حضور داشت، فهمیده بود که گفت: اگر این آیه(الیوم اکملت لکم دینکم...)(مائده / 3) در میان ما نازل شده بود، روز نزول آیه را عید مى‏گرفتیم. هیچ یک از حاضران نیز حرف او را رد نکردند. خود عمر نیز سخنى گفت که به نوعى پذیرش حرف او بود. (1)

عید گرفتن غدیر

غدیر، تنها نه به عنوان «روزى تاریخى» ، بلکه به عنوان یک «عید اسلامى» مطرح است. عید بودن آن نیز، مراسم و سنتهاى خاصى را مى‏طلبد و نه تنها باید آن را عید دانست، بلکه باید آن را عید گرفت و به شادمانى پرداخت و به عنوان تعظیم شعائر دینى، آن را بزرگ داشت و برشکوه آن افزود، تا ارزشهاى نهفته در این روز عظیم، همواره زنده بماند و سیره معصومین (علیهم السلام)احیاگردد.

همه این ویژگیها براى این روز بزرگ، موقعیتى والا و ارزشمند پدید آورد، آنچنان که رسول خدا(ص) و ائمه هدى و مومنانى که پیرو آنان بودند، از موقعیت این روز شادمان بودند. مقصود ما از «عیدگرفتن» این روز نیز همین است. خود حضرت رسول نیز به این نکته اشاره و تصریح فرموده است، از جمله در روایتى که مى‏فرماید:

«روز غدیرخم، برترین اعیاد امت من است، روزى است که خداى متعال مرا فرمان داد تا برادرم على بن ابى طالب را به عنوان پرچمى هدایتگر براى امتم تعیین کنم که پس از من به وسیله او راهنمایى شوند، و آن، روزى است که خداوند در آن روز، دین را کامل ساخت و نعمت را بر امتم به کمال و تمام رساند و اسلام را به عنوان دین، برایشان پسندید.»

کلام دیگر پیامبر(ص) که فرموده بود: «به من تهنیت بگویید، به من تهنیت بگویید.» (2) نیز نشان دهنده همین عید بودن روز غدیر در کلام حضرت رسول است.

خود امیرالمومنین(ع) در ادامه خط پیامبر، این روز را عید گرفت و در سالى که روز جمعه با روز غدیر مصادف شده بود، در ضمن خطبه عید فرمود:

«خداوند متعال براى شما مومنان، امروز دو عید بزرگ و شکوهمند را مقارن قرار داده است که کمال هر کدام به دیگرى است، تا نیکى واحسان خویش را در باره شما کامل سازد و شما را به راه رشد برساند و شما را دنباله رو کسانى قرار دهد که بانور هدایتش روشنایى گرفته‏اند و شما را به راه نیکوى خویش ببرد و به نحو کامل از شما پذیرایى کند. پس جمعه را محل گردهمایى شما قرار داده و به آن فراخوانده است، تا گذشته را پاک سازد و آلودگیهاى جمعه تا جمعه را بشوید، نیز براى یادآورى مومنان و بیان خشیت تقوا پیشگان مقرر ساخته است و پاداشى چند برابر پاداشهاى مطیعان در روزهاى دیگر قرار داده و کمال این عید، فرمانبردارى از امرالهى و پرهیز از نهى او و گردن نهادن به طاعت اوست. پس توحید خدا، جز با اعتراف به نبوت پیامبر(ص) پذیرفته نیست و دین، جز با قبول ولایت به امر الهى قبول نمى‏شود و اسباب طاعت خدا جز با چنگ زدن به دستگیره‏هاى خدا و اهل ولایت، سامان نمى‏پذیرد. خداوند در روز غدیر، برپیامبرش چیزى نازل کرد که بیانگر اراده‏اش در باره خالصان و برگزیدگان است و او را فرمان داد که پیام را ابلاغ کند و از بیماردلان و منافقان هراس نداشته باشد و حفاظت او را عهده دار باشد... .

(تا آنجا که فرمود:)رحمت خدا برشماباد! پس از پایان این تجمع، به خانه‏هایتان برگردید و به خانواده خود، وسعت و گشایش دهید و به برادران خود نیکى کنید و خداوند را بر نعمتى که ارزانى‏تان کرده، سپاس گویید. باهم باشید، تا خداوند هم متحدتان سازد، به یکدیگر نیکى کنید، تا خداوند هم الفت شما را پایدار کند، از نعمت الهى به یکدیگر هدیه دهید، آن گونه که خداوند برشما منت نهاده و پاداش آن را در این روز، چندین برابر عیدهاى گذشته و آینده قرار داده است. نیکى دراین روز، ثروت را مى‏افزاید و عمر را طولانى مى‏کند. ابراز عاطفه و محبت به هم در این روز، موجب رحمت و لطف خدا مى‏شود. تا مى‏توانید، در این روز از وجودتان خرج خانواده و برادرانتان کنید و در برخوردها و ملاقاتها ابراز شادمانى و سرور کنید...» (3)

+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 14:27  توسط عرفان باغستانی  | 

کجای کاریم...

                                           ما راه علىّ (عليه  السّلام) را نرفتيم

مرحوم آیت الله العظمی بهجت بر این باور بودند که هر بلایی که کفار بر سر مسلمانان آوردهاند، ناشی از آن است که ما به سیره امیر المؤمنین عمل نکردهایم و نمونهای از سیره حکومتی آن حضرت را نقل میکنند:

«افراد بشر چه بيمارى دارند كه راحت نمىنشينند، و پيوسته بر سر قدرت طلبى و رياست و مقام با هم مىجنگند؟

ما همين قدر مىفهميم كه مُلك دنيا باقى و پابرجا نمىماند و از بين مىرود.

حضرت امير المؤمنين (عليه السّلام) در وقت رياست و حكومت ظاهرى چه پوشاك و خوراكى داشت؟!

حلوايش اين بود كه خرماى خشك را ريز ريز مى كرد و داخل ماست مى  ريخت تا ماست شيرين شود، و آن را با نان خشك (آن هم نان جو) ميل مى نمود و مى  فرمود: ممكن است اين ها را هم كسانى نداشته باشند.

ولى ما اين راه را نرفتيم، و كفّار كردند آن چه كردند و بر سرما آوردند، آن چه آوردند.» (4)

 

 'eì1'de$efìf

حکومت علی علیه السلام به مزاج ما نمیسازد!

آیت الله العظمی بهجت میفرمایند: (5)

«حکومت علی (علیه السلام) به مزاج ما نمیسازد، و نعوذ بالله ما حکومت معاویه را میخواهیم. آن حضرت آرد و خرمای بیتالمال را بالسویه تقسیم میکرد و برای خود و خویشان خود هم به اندازه دیگران برمیداشت. ولی معاویه همه را به یکی از سران و یا یکی از نورچشمیهای خود تقدیم میکرد!»

+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 14:19  توسط عرفان باغستانی  | 

1- چرا امام امت اسلامى را خدا باید تعیین كند؟
پاسخ: شرایط و ویژگیهایى وجود دارد كه شناخت انسان كامل، و شناسائى آن ویژگیها، براى انسانها ممكن نیست. انسان موجودى است ناشناخته، و كشف راز درون انسانها براى مردم امكان ندارد، حال كه انسانها در انتخاب و شناخت رهبر كامل عاجزند باید خداوند خالق بشر به كمك انسانها آمده و رهبران كامل را معرفى فرماید كه : (الله اعلم حیث یجعل رسالته.)(خدا آگاه تر است كه رسالت خود را در كجا قرار دهد.) از این رو امام على (ع ) را خداوند برگزید و در روز غدیر به بیعت همگانى با آن حضرت، فرمان داد.
2- اگر امام را خدا انتخاب مى كند، پس بیعت مردم چه نقشى دارد؟
پاسخ: خداوند همانگونه كه خوبیها و بدیها را معرفى كرد و راه سعادت و شقاوت را نشان داد امام حق را نیز معرفى مى كند. اما انسانها در انتخاب رهبر آزادند، مى توانند امام حق را انتخاب كنند و به سعادت برسند و یا مخالفت كنند و گمراه شوند. آنگونه كه در دیگر رهنمودهاى الهى گروهى رستگار و گروه دیگر منحرف گشتند.
پس از حادثه غدیر نیز گروهى امامت امام على (ع ) را انكار و غصب كردند و گروهى بر ولایت و رهبرى آن حضرت وفادار ماندند، و انواع شكنجه ها را به جان خریدند. پس اعلام وحى تضادى با اختیار انسان ندارد.
3- بیعت مردم چه ره آوردهایى دارد؟
چون امام و رهبر جامعه باید در میان مردم زندگى كند، امر و نهى داشته باشد به خوبیها فرمان دهد، و مردم را براى پاكسازى و تصفیه دلها و جامعه از پلیدیها بسیج كند، باید مردم او را قبول داشته و با او بیعت كنند تا پشتوانه اجرائى داشته باشد.
اگر مردم به علل گوناگونى از حق منحرف شوند و دستورات امام حق را رعایت نكنند یا او را در انزوا قرار دهند، فرمان و دستورات امام بر زمین مى ماند و در عمل امامت و رهبرى او براى آنها نقشى نخواهند داشت.
4- آیا تنها در روز غدیر ولایت امیرالمؤ منین (ع ) اعلام شد؟
ولایت امام على (ع ) پیش از غدیر بارها و بارها توسط پیامبر اسلام (ص ) مطرح گردید.
بریده بن خضیب اسلمى مى گوید: روزى رسول خدا(ص) به جمعى و به من امر فرمود:(ما هفت نفر بودیم از جمله ابوبكر، عمر، طلحه و زبیر )كه : "سلمو على على با مره المؤ منین ." (11) (به على سلام كنید )
ما به او به لفظ یا امیرالمؤ منین، سلام كردیم، با آنكه رسول الله زنده و در كنار ما بود.
رسول خدا(ص ) بارها از امامت اما على (ع ) و یازده فرزند او، و امامان معصوم (ع ) سخن گفت، در روز غدیر براى امامت امام على (ع ) و دیگر امامان معصوم (ع ) بیعت گرفته شد كه فرمود:
"فامرت ان اخذ البیعه منكم و الصفقه لكم بقبول ما جئت به عن الله عزوجل فى على امیرالمؤ منین، و الاوصیاء من بعده الذین هم منى و منه امامه فیهم المهدى الى یوم یلقى الله الذى یقدر و یقضى."
پس از طرف خداى عزیز و بزرگ ماءمورم كه براى على امیرالمؤ منین (ع ) از شما بیعت بگیرم، و براى امامان پس از او نیز بیعت كنید. امامانى كه همگان از من و تز على مى باشند، و قائم آنان مهدى (عج ) است تا روز قیامت كه به حق قضاوت خواهند شد.
5- اگر در گذشته ولایت امامان معصوم (ع ) اعلام و ابلاغ شد، پس در روزغدیر واقعیتى شكل گرفت ؟
پاسخ : در روز غدیر همه مسلمانان با رهنمود رسول خدا(ص ) با امام على (ع ) بیعت كردند. و همه به امامت دیگر امامان معصوم (ع ) تا حضرت قائم (عجل الله ) اعتراف و اقرار كردند. و امامت آنان را تا رجعت و قیامت پذیرفتند.
6- با بیعت عمومى مردم كدام اصل ازاصول آزادى و دموكراسى ثابت مى گردد؟
پاسخ : اصل شركت مردم در سرنوشت خویش اصل آزادى مردم در حكومت اسلامى حادثه غدیر زیباترین جلوه آزادى در حكومت اسلامى است با اینكه امام حق را خدا برگزید، و پیامبر خدا (ص ) او را معرفى فرمود.حق بیعت به مردم داده شده است.
7- آیا در روز غدیر تنها روز بیعت با امیرالمؤ منین (ع ) است ؟
پاسخ : خیر بلكه روز غدیر روز بیعت با دوازده امام معصوم (ع ) است. روز غدیر اعتراف و اقرار به امامت دوازده امام شیعیان است. امیرالمؤ منین و یازده امام دیگر از فرزندان آن حضرت است. رسول خدا(ص ) فرمود:
"معاشرالناس! فبایعوا الله و با یعونى و با یعوا علیا امیرالمؤ منین ، والحسن والحسین والائمه منهم فى الدنیا والاخره كلمه طیبه باقیه یهلك الله من غدر و یرحم من و فى . فمن نكث فانما یتكث على نفسه و من اوفى بما عاهد علیه الله فسیوتیه اجرا عظیما"
اى جمعیت انسانها: پرهیزگار باشید، و بیعت كنید با على امیر مؤ منان ، و حسن و حسین و امامان پس از آنان ، كه كلمه طیبه جاودانه هستند، خدا نیرنگ باز را هلاك مى كند، و رحمت خدا را مى نگرد كسى كه وفاى به عهد كند و كسى كه پیمان شكند، پس بر زیان خود عمل كرده است.
8-  اگر امامت نباشد چرا رسالت پیامبر ناقص است ؟
پاسخ : هر چیزى براى تداوم و جاودانه ماندن به دو اصل نیازمند است:
1- اصل علل پیدایش 2- اصل علل پایدارى و حفاظت.
اگر کسی اصل اختراعى را به ثبت برساند و برود، و دیگر كسى آن اختراع را مطرح نكند به تولید انبوه نرساند، آن را حفظ نكند، از آنجا که اصل تداوم و پایدارى با اصل پیدایش و اختراع هماهنگ نشد آن اختراع فراموش مى شود، از یاد مى رود، نابود مى شود. در حفظ و نگهدارى یك ساختمان یك كتاب، یك طرح اقتصادى، نیز این واقعیت جارى است.
در مسائل فكرى و عقیدتى نیز به دو اصل نیازمندیم : 1 اصل پیدایش ((علت محدثه )) و پدید آورنده . 2 و اصل پایدارى و حفاظت ((علت مبقیه )) و نگهدارنده.
اگر پیامبر مكتب را معرفى كند، و ملت و دولت را با انواع زحمت ها و تلاش ها پدید آورد، و پس از دورانى از دنیا برود و علت پایدارى و حفاظتى نباشد كه راه و رسم او را تداوم دهد، و مكتب او را از انواع تحریف و دگرگونى برهاند. ره آورد رسالت تاراج مى شود و پس از اندك زمانى اثرى از آن باقى نخواهد ماند. پس رسالت بدون ولایت و امامت نا تمام است.
برگرفته از:
غدیر شناسی، محمد دشتی
+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 14:11  توسط عرفان باغستانی  | 

ما باید غدیر را قدر بدانیم و از آن عبرت بگیریم

درکشور عشق مقتدا             خامنه ای  است

فرماندهی کل قوا       خامنه ای  است

دیروز اگر عزیز مصر       یوسف     بود

امروز عزیز دل ما       خامنه ای    است

 

 

سخن رهبر:

پیغمبر اکرم (ص) در قضیه غدیر و در مقابل چشم مسلمانان و دیدگان تاریخ کسى را به عنوان جانشین خود تعیین کرد که به طور کامل از ارزش هاى اسلامى برخوردار بود .

از ماجراى غدیر مى توان فهمید که امیرالمؤمنین در همان چند سال خلافت و حکومت خودشان اولویت اول در نظر مبارکشان استقرار عدل الهى و اسلام است
.

در مسأله غدیر حقایق بسیارى نهفته است
.

اهمیت عید سعید غدیر به عنوان برترین عید ها به این دلیل است که متضمن ولایت الله وجود مقدس و شخصیت ممتاز امیر مؤمنان على (ع) در قلمرو نفس انسانى و جامعه بشرى به عنوان امام و پیشوا برترین الگو و نمونه است

+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 13:52  توسط عرفان باغستانی  | 

معرفی کتاب

آنجا كه خدا غديريان را توصيف مي كند

اين كتاب نگرشي تحليلي به آيات قرآني درباره غدير است كه در قالب ادبي – اعتقادي تدوين شده است.

پنج فصل اين كتاب عبارت است از :

غديريان در آينه قرآن
دشمنان غدير در قرآن
امامان پاك و مطهر غديريان
تابلوهاي بشارت به غديريان
تابلوهاي تهديد به مخالفان غدير.

فراتر از باور است كه بيش از 300 آيه قرآن درباره غدير است و در متن خطابه و نيز در طول سفر يك ماهه پيامبر (ص) نازل شده يا تفسير گرديده و يا به آنها اشاره شده است.

دريافتي نتيجه گونه از آيات، استفاده نهايي از حضور آنها در جاي جاي غدير است و پيامي كه براي نسل هاي آينده به همراه دارد وصف غديريان را از مخالفان آن ها جدا مي كند...
+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 13:29  توسط عرفان باغستانی  | 

                                     روز یإس شیاطین

غدیر روز یإس شیاطین بود,آنچنانکه از حدیث امام باقر(علیه السلام)بر می آید,آنان به ابلیس شکایت کردند
که چرا جریان ولایت علی(علیه السلام)را به آنان نگفته است؟
تحریف یک واژه
جالب اینکه شیاطین جن و انس از ولایت علوی در شکایت اند و امروز بعد از
یک هزاروچهارصدسال((مولی)) در عبارت ((من کنت مولاه فهذاعلی مولاه))را دوست معنا کند!

امتحان امت
غدیر امتحان دیروزو امروز ماست,آیا غدیر را شناخته ایم؟ آیا پیام غدیر را به گوش اهل زمانه مان رسانده ایم؟
آیا با موعود غدیر پیوندی جداناشدنی برقرار ساخته ایم؟
عهد فراموش شده
فردا با همین عهد فراموش شده ,پیامبر خدا (ص) از امت خویش,شکایت خواهد کرد که اگر
غدیر آنچنانکه بود عملی می شد,خداوند آتش دوزخ را خلق نمی کرد,مگر نخوانده اید:
اگرمردم بر محبت علی بن ابی طالب (ع) اجتماع می کردند خداوند آتش دوزخ را نمی آفرید.

غدیر یعنی ولایت,ولایت یعنی با علی بودن و وقتی با علی باشی تو مسلمانی حقیقی هستی.
مگر می توان اسلامی بدون غدیر تصور کرد,نماز,زکات,حج و روزه و...جملگی پایه های اسلام اند"
اما بنای هر یک از این شعائرولایت علوی است:نماز بدون آن درختی خشک و بی محصول است,
پس نماز,آن سان جامعه را می سازد تا آنگونه که باید,خوانده شود و حج وقتی ابراهیمی است که
حاجی به نور ولایت متمسک باشد که جز این,جانورانی را خواهی دید که به دور کعبه در طواف اند
از این رودر اسلام برهیچ امری به اندازه امر ولایت تاکید نشده است .
باری وقتی امتی هدایت را نپذیرد ,خدا را با این امت چه کار؟
آن سان که مردم از کعبه روی گردان شوند ,کعبه را با آنان چه کار؟
...و داستان تلخ غیبت ,که اگر غدیر,نبودامروز ما امام زمانه ی خویش را نمی شناختیم ونمی دانستیم,اوست آخرین قیام کننده از نسل رسول خدا ,اوست پیروز شونده بر همه ادیان ,ویران کننده دژهای محکم,شکننده و نابود کننده قبایل شرک,باز ستاننده ی خون دوستان خدا,یارو یاوردین بزرگ خدا وآخرین حجت خدا بر روی زمین است,حقیقت ونور تنها نزد اوست, و کسی بر وی پیروز نخواهد شد,ستیزنده ی او یاری نخواهد گشت که ولی خدا در زمین ,داور او در میان مردم وامانتدار امور آشکار ونهان است.
بزرگترین باور

باورم این است که توهستی و خواهی بود تا آخرین روز دنیا چون سرنوشت اسلامی.
باورم این است که تو می مانی تا روزی باشکوه تجلی نمایی چون غدیر بانی از جنس خود داری!
باورم این است که توحلقه ی اتصال من با موعودی هستی که در ظرف تو باری دیگر توصیف شد.
پس ,غدیر هست"چون امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)هست که پایانه ی غدیر حکومت خوش مهدوی(ع)است.
وامروز...
وامروز,کسی از برکه ی غدیر نمی نوشد,مگر آنکه دست بر دستان صاحب این روز گذاشته وبااو پیوندی عمیق برقرار سازد.
آری امروز:
فتنه ها در کمین , شمشیرها بر افراشته و من و شما در یلدای غیبت تنها یک راه پیش رو داریم:
غدیر,یگانه جان پناه ماست آنرا در آغوش گیریم
ودر انتظار بارش مهر مهدوی عجل الله تعالی فرجه باشیم,
وبرای اعتلای نام موعود غدیر تلاش کنیم.
+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 13:24  توسط عرفان باغستانی  | 

اگر غدير نبود ...!؟

اگر غدير نبود ...!؟
اگر غدير نبود، اجتماعي چنين باشكوه، با حضور هزاران نفر از همه‌ي شهرهاي اسلامي ميسّر نمي‌شد و هدف از حَجّة الوداع كه پيوند مسلمانان با درياي بي‌ساحل هدايت بود تعريف نمي‌گرديد؛ پس پيامبر (ص) دستور داد آنانكه بي‌ولايت علي (ع) رفته‌اند بازگردند و آنان كه در تفريط محبّت او گام‌هايي آهسته برداشته‌اند، خود را به علي (ع) برسانند.
اگر غدير نبود، پيامبر (ص) باري ديگر تكليفي براي اعلام جانشيني، در آخرين حج خويش نداشت و رسالت او در گروي معرفي امامت قرار نمي‌گرفت. پس غدير به وجود مي‌آيد تا رسول امين (ص) مرز ايمان و كفر را مشخص سازد كه اگر غدير نبود پيامبر مورد خطاب قرار نمي‌گرفت كه: اگر پيام غدير را نرساني، رسالت خود را انجام نداده‌اي!
و پيامبر (ص) پيام غدير را اين‌گونه بازگو مي‌كند:
غدير يعني ولايت، ولايت يعني با علي بودن (من كنت مولاه فهذا علي مولاه) و وقتي با علي باشي تو مسلماني حقيقي هستي.
مگر مي‌توان اسلام بدون غدير را تصوّر كرد؛ نماز، زكات، حج ، روزه و ... همگي پايه‌هاي اسلام‌اند امّا بناي هر يك از اين شعائر، ولايت علوي است.
نماز، آن سان جامعه را مي‌سازد تا آن گونه كه بايد، خوانده شود و حج وقتي ابراهيمي است كه حاجي به نور ولايت متمسك باشد. از اين رو در اسلام بر هيچ امري به اندازه‌ي امر ولايت تأكيد نشده است
+ نوشته شده در  2010/12/25ساعت 13:13  توسط عرفان باغستانی  | 

جشن غدیر در ایران

                                                جشن غدیر در دزفول

 

 

            گزارش تصویری از جشن غدیر شهرداری در پارک دولت دزفول

 

                                               جشن غدیر در مشهد

            

 

                                                جشن غدیر در قم

       

      عکس جشن غدیر در محضر حضرت آیت الله سیدصادق روحانی       

 

                                              جشن غذیر ذر کنگان

 

                                                                         

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:47  توسط عرفان باغستانی  | 

تفسیر غدیر

ghadir 300x282 مقاله ای در مورد امامت و غدیر

انتشار این مقاله به معنی رد و یا قبول آن نیست و هدف از انتشار آن بررسی دیدگاه های متفاوت موجود است

امامت و غدیر مسئله امامت، یکی از مهمترین مسائل اختلافی بین اهل‌سنت و اهل‌تشیع می‌باشد که هر کدام از این دو فرقه دلایلی برای اثبات ادعای خود دارند و مسأله خلافت حضرت علی (ع) از مهمترین ثمرات این اختلاف است که اهل‌تشیع از حدیث غدیر بر امامت حضرت علی استدلال می‌گیرند، اما اهل‌سنت آنرا به عنوان تاکید محبت صحابه با حضرت علی می‌دانند.

به همراه نقد شخصی یکی از کاربران دانلود

.

نزد اهل‌تشیع، امامت، یکی از اصول دین بشمار می‌آید و بدون اعتقاد به امامت، ایمان را ناقص می‌دانند. اصول دین نزد آنان پنج چیز است:

۱- توحید ۲- عدل ۳- نبوت ۴- امامت ۵- معاد [تحفة العوام المقبول ص ۱۸].

درحالی که از نظر جمهور اهل‌سنت و جماعت، امامت جزء عقاید نیست، بلکه حکمی‌ مهم، از احکام شریعت می‌باشد. از نظر اهل‌سنت برای به اجرا درآوردن شریعت اسلامی، یکی از وظایف عامه مسلمین این است که از میان خود، فردی را که اهلیت، صلاحیت و سایر شرایط رهبری را داشته باشد به عنوان رئیس و سرپرست انتخاب کنند تا وی احکام و قوانین شریعت را بطور فراگیر در جامعه پیاده نماید.

.

نتایج این اختلاف

۱- نزد اهل‌سنت، شخصی که دارای صلاحیت لازم باشد، از طرف عموم مسلمانان به عنوان امام تعیین می‌شود، اما نزد اهل‌تشیع تعیین امام بر خدا واجب است.

۲- نزد اهل‌سنت، اهلیت و صلاحیت برای امام ضروری است، اما عصمت لازم نیست، اما نزد اهل‌تشیع امام باید معصوم باشد.

.

۳- از دیدگاه اهل‌سنت، امام باید در جامعه ظاهر باشد تا مردم برای رفع مشکلات خود به وی مراجعه کنند، اما نزد اهل‌تشیع امام می‌تواند از دید مردم مخفی باشد.

.

۴- نزد اهل‌سنت، امام باید دارای قدرت و حکومت باشد، اما نزد اهل‌تشیع داشتن حکومت و اقتدار برای امام الزامی ‌نیست.

.

۵- اهل‌سنت با وجود اعتراف به اهلیت و فضایل حضرت علی رضی‌الله‌عنه ایشان را خلیفه بلافصل رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم نمی‌دانند، و معتقدند که در رتبه چهارم خلفای راشدین قرار دارد، اما اهل‌تشیع قائل به بلافصل بودن خلافت حضرت علی رضی‌الله‌عنه می‌باشند.

.

۶- اهل‌سنت بیعت تمام صحابه و تابعین را که با خلفای ثلاثه (ابوبکر، عمر، عثمان، رضی‌الله‌عنهم اجمعین) صورت گرفته است، صحیح و برحق می‌دانند، اما اهل‌تشیع این بیعت را نوعی غصب و بیت کنندگان (صحابه) را غاصب می‌دانند. ( العیاذ بالله)

.

امامت بلا فصل حضرت علی رضی‌الله‌عنه

نکته قابل ذکر در این موضوع اینست که آیا رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم حضرت علی رضی‌الله‌عنه را خلیفه و جانشین خودشان معرفی کردند و حضرت علی خلیفه بلا فصل محسوب می‌شود‌؟

برای اثبات این موضوع، اهل‌تشیع مهمترین آیه‌ای که از آن استدلال می‌گیرند، آیه ۶۷ سوره مائده می‌باشد:

« یا أیها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس إن الله لایهدی القوم الکافرین».

درمورد تفسیر این آیه در تفاسیر اهل‌تشیع آمده که این آیه قبل از خطبه غدیرخم نازل شده است.

همچنین در این تفاسیر آمده است که آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم بنابر دلایلی، از ابلاغ امامت حضرت علی هراس داشتند تا اینکه این آیه نازل شد و به آن حضرت دستور داده شد که امامت حضرت علی رضی‌الله‌عنه را دربین مردم اعلام نماید. لذا آن حضرت بعد از نزول این آیه در تاریخ ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم هجری در محلی بنام غدیرخم امامت حضرت علی را اعلام کردند. [کشف الاسرار ص ۱۶۴ حق الیقین ص ۱۳۹].

.

تفسیر آیه از دیدگاه اهل‌سنت

اهل‌سنت ضمن اینکه به همه فضایل حضرت علی و صلاحیت ایشان برای امامت و قیادت مسلمانان اعتراف دارند، هیچگاه دچار غلو نشده و صحابه و دیگر شخصیتهای دینی را در همان چارچوبی که قرآن و حدیث آنان را معرفی کرده، شناخته و معرفی می‌نمایند.

توجه به نکات زیر، نادرست بودن اثبات امامت بلافصل حضرت علی رضی‌الله‌عنه را از این آیه واضح می‌کند:

.

۱- دراین آیه، نه ذکری از حضرت علی است و نه حرفی از امامت. بلکه بطور کلی به رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم دستور داده شده که در تبلیغ احکام دین از هیچ کوششی دریغ نورزند و از تصدیق و تکذیب کفار، هراسی نداشته باشند زیرا هدایت و ضلالت دردست الله تعالی می‌باشد.

.

۲- اگر امامت بلافصل حضرت علی رضی‌الله‌عنه را پیامبر به امت رسانیده باشند، چگونه ممکن است امت برآن حکم عمل نکند یا حداقل به هنگام اختلاف از آن حکم استدلال نشود. درحالی که پس از وفات حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم صحابه کرام درسقیفه بنی‌ساعده گردهم آمدند و دلایل مختلفی برای خلافت بیان کردند، اما هیچ یک از آنان نص عقیده امامت را مطرح نکرد و در دوران خلافت عمر و عثمان رضی‌الله‌عنهما نیز که با شورا صورت گرفت و خود حضرت علی نیز از اعضای آن بود هیچگاه ذکری از نص امامت به میان نیامد؟! لذا این ادعا، ادعای محض و بدون دلیلی است که هیچکدام از صحابه و اهل‌بیت، نه قایل به آن بودند و نه ناقل آن.

.

۳- از روایاتی که علامه ابن‌جریر طبری، امام ثعالبی، امام فخرالدین رازی، علامه قرطبی، علامه آلوسی، و جمهور مفسرین از حضرت عبدالله بن‌شفیق، حضرت عائشه و عبدالله بن‌عباس رضی‌الله‌عنهم ذکر کرده‌اند، معلوم می‌شود که این آیه مدتها قبل از حجة الوداع نازل شده است. اکثر مفسرین این آیه را مدنی گفته‌اند.

علامه قرطبی می‌نویسد: دلیل مدنی بودن این آیه، روایتی است که امام مسلم در صحیح خود از حضرت عائشه نقل می‌کند، حضرت عائشه می‌فرماید: پس از آمدن به مدینه آن حضرت در یکی از شبها فرمودند: کاش یکی از اصحاب نگهبانی می‌داد. حضرت عائشه رضی‌الله‌عنها می‌فرماید: دراین هنگام صدای شمشیرها را شنیدم. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم پرسیدند: شما که هستید؟ پاسخ دادند : سعد و حذیفه هستیم و برای نگهبانی از شما آمده‌ایم. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم به خواب رفتند به طوری که صدای خواب ایشان شنیده می‌شد. در همین زمان آیه «یا أیها الرسول بلغ ما انزل الیک…» نازل شد.

آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم سر از خیمه پوستی بیرون آورده فرمودند: ای مردم! برگردید زیرا الله تعالی مرا حفاظت می‌کند. [تفسیر قرطبی۶/۲۴۴]

علامه آلوسی بعد از بحث طولانی در مورد خطبه غدیرخم در خاتمه می‌نویسد: از روایاتی که دلالت بر شان نزول این آیه می‌کند – بالفرض صحت آن روایات – فقط، فضیلت حضرت علی رضی‌الله‌عنه ثابت می‌شود که حضرت علی محبوب مومنین است و ما (اهل‌سنت) هرگز منکر فضیلت ایشان نیستیم و بلکه هرکس فضیلت حضرت علی و محبوبیت ایشان را انکار کند او را ملعون میدانیم. [روح المعانی ۶/۱۹۷]

.

۴- در مورد تفسیر «والله یعصمک من الناس ان الله لایهدی القوم الکافرین» علامه فخرالدین رازی می‌فرماید: در مورد این آیه بهترهمین است که بر حفاظت از مکر و فریب یهودیان و مسیحیان حمل کرده شود، زیرا در آیات قبلی و بعدی، مخاطب قرآن، یهودیان و مسیحیان است.

لذا توجیه آیه به مواردی که آن را از سیاق و سباق منفک و منقطع گرداند، ممتنع به نظر می‌رسد. [تفسیر کبیر ۱۲/۵۰]

خلاصه اینکه، با توجه به الفاظ، ترجمه، سباق و سیاق و روایات شأن نزول آیه، ثابت نمودن عقیده امامت بلافصل حضرت علی رضی‌الله‌عنه از این آیه، نوعی تحریف معنوی در قرآن کریم تلقی می‌شود.

حال بعد از بررسی مختصر آیه‌ای که برخلافت بلافصل حضرت علی رضی‌الله‌عنه از آن استدلال گرفته شده، احادیث و روایاتی که بر این موضوع حمل کرده شده را نقل و مورد بررسی قرار می‌دهیم.

از مهمترین و بارزترین روایاتی که در این موضوع استدلال گرفته شده حدیث غدیرخم است که بنام «حدیث موالات» نیز یاد می‌شود.

در این مقاله مختصر، این حدیث را از لحاظ سند، الفاظ، معانی، شأن ورود و تشریح آن در پرتو دیگر احادیث و کلام محدثین و مؤرخین مورد بررسی قرار می‌دهیم.

.

حجة الوداع

یکی از مهمترین وقایع حیات پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم واقعه حج بیت الله الحرام می‌باشد که به «حجة الوداع» معروف است. دراین سفر (حجة الوداع) آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم درمکانهای مختلف، خطبه‌هایی ایراد فرموده و در آنها اصول بنیادی دین و عوامل اتحاد امت را گوشزد نمودند. آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در خطبه تاریخی حجة الوداع که در میدان عرفات ایراد کردند، امور اساسی دین اسلام را متذکر شدند.

هنگام بازگشت از حجة الوداع کنار تالابی بین مکه و مدینه، نزدیک (جحفه) زیر سایه درختان اتراق کردند. این منطقه معروف به (وادی خم) و (غدیرخم) بود و پیامبر در این منطقه خطبه‌ای ایراد کردند که بنام (حدیث غدیر) مشهور گشت. این خطبه در روز یکشنبه ۱۸ ذی‌الحجه ایراد شد.

.

الفاظ خطبه حجة الوداع

خطبه وحدیث غدیر درکتب اهل‌سنت به شیوه‌های مختلف و با الفاظی گوناگون نقل شده است که بصورت گذرا آنها را بررسی می‌کنیم:

.

۱- صحیح بخاری: در صحیح بخاری، این خطبه منقول نیست. البته روایتی در بخاری موجود است که به سبب بیان این خطبه اشاره دارد. در آن روایت آمده است که حضرت بریده اسلمی‌ رضی‌الله‌عنه می‌فرماید:

رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم حضرت علی رضی‌الله‌عنه را به طرف خالد بن ولید رضی‌الله‌عنه فرستاد تا اموال خمس را بیاورد. حضرت بریده می‌گوید: من از حضرت علی ناراحت بودم. در همین دوران حضرت علی با کنیزی که از مال غنیمت بود، همخوابی کرده و غسل نمود. من به خالد گفتم: او – حضرت علی – را نمی‌بینی چکار می‌کند؟! وقتی نزد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم حاضر شدیم شکایت خود را نزد آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم مطرح کردم. آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: آیا با علی کدورت داری؟ عرض کردم: بله، آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: با او کدورت نداشته باش؛ چرا که حق او در مال خمس بیشتر از آن بوده است. [بخاری ج ۲]

.

۲- صحیح مسلم: درصحیح مسلم این خطبه با این الفاظ آمده است:

أما بعد: أیها الناس انا بشر یوشک ان یأتی رسول ربی فاجیب و انا تارک فیکم الثقلین اولهما کتاب الله فیه الهدی و النور فخذوا کتاب الله و استمسکوا به، فحث علی کتاب الله و رغب فیه ثم قال واهل‌بیتی! اذکرکم الله فی اهل‌بیتی اذکرکم الله فی اهل‌بیتی اذکرکم الله فی اهل‌بیتی. [صحیح مسلم۳/۵۲۱]

ترجمه: «بعد از حمد وسلام، هان ای مردم! من هم انسان هستم، بزودی پیک پروردگار- ملک الموت- فرا می‌رسد و من دعوتش را لبیک می‌گویم، دو چیز گرانبها را درمیان شما می‌گذارم. اول کتاب خدا – قرآن – که سراسر هدایت و نور است». آنگاه مردم را نسبت به قرآن ترغیب دادند سپس فرمودند: «و دوّمی‌ اهل‌بیتم است درمورد اهل‌بیتم خدا را بیاد داشته باشید! درمورد اهل‌بیتم خدا را بیاد داشته باشید! درمورد اهل‌بیتم خدا رابیاد داشته باشید!».

.

۳- ترمذی: درترمذی روایتی از حضرت زین بن ارقم رضی‌الله‌عنه هست که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند «من کنت مولاه فعلی مولاه».

.

۴- ابن ماجه: درابن ماجه حدیث غدیرخم از حضرت براءبن عازب رضی‌الله‌عنه روایت شده است، می‌فرمایند: ما همراه رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم از سفر حج برمی‌گشتیم، در میان راه برای ادای نماز توقف کردیم بعد از ادای نماز آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم دست حضرت علی رضی‌الله‌عنه را گرفته فرمودند: «الست اولی بالمومنین من انفسهم قالو بلی قال الست اولی بکل مومن من نفسه قالوا بلی قال فهذا ولی من انا مولاه اللهم وال من والاه اللهم عاد من عاداه».

ترجمه: «آیا من از جان مومنان در نزد آنان محبوبتر نیستم؟ (صحابه) عرض کردند: البته که هستید، باز فرمودند: آیا من نسبت به هر مومنی از جانش محبوبتر نیستم؟عرض کردند البته که هستید، فرمودند: پس این – علی – محبوب آن کسی است که من محبوب اویم، بارالها! دوست بدار دوستدارانش را ودشمن بدار دشمنانش را.

.

۵- نسایی: در “السنن الکبری للنسایی” خطبه غدیر به شرح زیر روایت شده است:

حضرت زید بن ارقم می‌فرماید: زمانی که رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم از حجة الوداع برمی‌گشتند، در غدیرخم فرود آمده سپس فرمودند: «کأنی قد دعیت فأجبت، انی ترکت فیکم الثقلین، احدهما اکبر من الاخر، کتاب الله وعترتی اهل‌بیتی، فانظروا کیف تخلفونی فیهما»، فانهما لن یتفرقا حتی یردا علی الحوض، ثم قال: «إن الله مولای وأنا ولی کل مومن، ثم أخذ بید علی فقال: من کنت ولیه فهذا ولیه،اللهم وال من والاه وعاد من عاداه».

ترجمه: «گویا من دعوت شده‌ام و دعوت را اجابت نموده‌ام – کنایه ازقرب وفات آن حضرت می‌باشد – در میان شما دو چیز گرانبها می‌گذارم که یکی بزگتر از دیگری است: کتاب خدا و عترتم، یعنی اهل‌بیتم را، در مورد چگونگی برخورد با آنها بعد از من مواظب باشید، زیرا این هر دو، تا کنار حوض کوثر که به من برسند از یکدیگر جدا نخواهند شد.سپس فرمودند: خداوند محبوب من و من محبوب هر مومن هستم». سپس دست حضرت علی را گرفته فرمودند: «هرکس من محبوب او هستم، علی محبوب اوست، پروردگارا! هرکه با او محبت ورزد، تو با او محبت کن، و هرکس با او دشمنی می‌کند، تو نیز با او دشمن باش».

دکتر محمد جواد مشکور که یکی از محققین اهل‌تشیع می‌باشد، می‌نویسد: در اواخر ذی‌القعده سال دهم هجری، پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم با تعداد زیادی از یارانش برای ادای فریضه حج به مکه رفتند، حضرت علی رضی‌الله‌عنه که در این زمان از یک مأموریت جنگی از یمن برگشته بود، شخصی را به جای خود بر لشکریان خویش گمارده، به رسول خدا پیوست، لشکریانی که از یمن آمده بودند، غیبت او را مغتنم شمرده از مال غنیمت، مقداری لباس برداشته و پوشیدند. پس از ادای مراسم حج حضرت علی بازگشت و چون لشکریان را در آن حال دید، برآشفت وبه جانشین خود گفت: چرا ایشان بدون اجازه من این جامه‌ها را پوشیده‌اند؟ وی عرض کرد: من این جامه‌ها را برآنان پوشانیدم تا آراسته و زیبا باشند، حضرت علی رضی‌الله‌عنه دستور داد تا جامه‌ها را از تن بیرون کنند، لشکریان از حضرت علی رضی‌الله‌عنه سخت برنجیدند وشکایت پیش رسول خدا بردند، پیامبر برای فرونشاندن این فتنه برخاست وخطبه‌ای ایراد فرموده، در آن میان فرمود: «ای مردم از علی شکوه نکنید، به خدا قسم وی در امری که مربوط به خدا و در راه حق باشد سخت‌گیرتر از آنست که بتوان از او گله کرد». پس از ادای مراسم حج، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم با اردوی خود به سوی مدینه بازگشت.

در هجدهم ذی‌الحجه سال دهم هجری در راه، به آبگیری بنام “غدیرخم” که نزدیک محلی بنام “جحفه” بود رسید، مسلمانان در آنجا از شتران خود فرود آمدند تا چندی بیاسایند…. سپس پیامبر، خطبه‌ای ایراد فرمودند و بعد از خطبه در حق حضرت علی رضی‌الله‌عنه فرمود: «من کنت مولاه فعلی مولاه». همه عامه و خاصه (سنی وشیعه) این حدیث را نقل کرده‌اند، منتها محدثان عامه، آن را مربوط به ناراضگی لشکریان علی از او می‌دانند و محد ثان شیعه، مربوط به جانشینی او. [تاریخ شیعه و فرقه‌های اسلامی]

همچنین ابوالفتوح رازی از علمای اهل‌تشیع، علت نارضایتی بعضی ازصحابه با حضرت علی را بیان کرده و می‌نویسد: ایشان – عده‌ای از حاضران در حجة الوداع – شکایت حضرت علی را با رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم کردند از آنچه در دلشان بود. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: علی صواب کرده. و چون آنان از کینه وبددلی نسبت به علی خودداری نکردند، رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم به خبر آمده و طی خطبه‌ای فرمودند: «ارفعوا السنتکم عن علی، فإنه خشن فی ذات الله غیر مداهن فی دینه». «زبانتان را از علی کوتاه کنید که او مرد درشتی است درایمان به ذات خدا ودر دین خدا مداهنه نمی‌کند»، مردمان چون خشم رسول‌الله و مبالغه او بدیدند، زبان کوتاه کردند، چون رسول خدا حج بگذارد و برگشت، در راه به جایی رسید آنرا “غدیرخم” گویند، خطبه‌ای بلیغ برای مردم خواند و تمام احکام خدا را که قبلا به مردم رسانیده بود، دوباره بازگو کرد و در آخر خطبه، حدیث «من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه وعاد من عاداه» برای رفع کدورت و غرض ایجاد محبت او در قلب مسلمانان بیان فرمود.[تفسیر ابوالفتوح، سوره مائده، ص۱۹۱]

تحقیق لغوی

در روایاتی که در آنها خطبه غدیرخم ذکر شده، آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم فضیلت حضرت علی را در قالب الفاظی مانند “ولی، اولی، مولی” بیان فرمودند. لفظ “ولی” باشد یا “مولی” یا “اولی”، هر سه از ولایت گرفته شده‌اند. ولایت در زبان عربی به معنای قرب، تعلق و دوستی می‌آید. [مفردات القرآن: راغب اصفهانی]

همچنین “ولی” در زبان عربی به معنای یاور، دوست، محب و محبوب نیز به کار می‌رود که جمع آن “اولیاء” می‌آید. «ولی» با این معانی در قرآن در حق خداوند «الله ولی الذین امنوا» ودر حق مومنین «الا إن اولیاء الله لا خوف علیهم ولا هم یحزنون» بکار رفته است.

لفظ “مولی” به سبب کثرت معانی، در احادیث مختلف، به معانی مختلف استعمال شده است. علامه ابن اثیر در لغتنامه مشهور خود “النهایة فی غریب الحدیث” در توضیح لفظ مولی می‌نویسد: وهو اسم یقع علی جماعة کثیرة فهو الرب، والمالک، والسید، والمنعم، والمعتق، والناصر، والمحب، والتابع، والجار، وابن العم، والحلیف، والعقید، والصهر، والعبد، والمعتق، والمنعم علیه، واکثرها قد جاءت فی الحدیث فیضاف کل واحد الی الحدیث الوارد فیه…. ومنه الحدیث «من کنت مولاه فعلی مولاه» یعمل علی اکثر الأسماء المذکورة.

لفظ – مولی – اسمی‌است که بر معانی مختلف مانند: پروردگار، مالک، سردار، محسن، آزادکننده، یاور، محبت کننده، فرمانبردار، همسایه، پسرعمو، هم پیمان، عقدکننده، داماد، غلام، غلام آزادشده، واحسان شونده اطلاق می‌شود که بیشتر این معانی در احادیث بکار رفته است و مطابق با اقتضای آن حدیث، معنای مناسب، مراد گرفته می‌شود، مثلا در حدیث «من کنت مولاه فعلی مولاه» بر اکثر معانی مذکوره، محمول می‌شود.

معنای “اولی” در عربی ، اقرب {قریب‌تر}و أحق {حق‌دارتر} می‌آید. چنانکه در قرآن کریم آمده است «إن أولی الناس بإبراهیم للذین اتبعوه وهذا النبی والذین امنوا والله ولی المومنین». براستی کسانی به ابراهیم قریب‌تر و لایق‌تراند که از وی و این پیامبر (محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم) و ایمان آورندگان، پیروی می‌کنند و خداوند دوست مومنین است».

در این آیه، “اولی” را به معنای حاکم گرفتن، ممکن نیست.

لذا با توجه به معانی لفظ “مولی” در پرتو آیات و احادیث و درنظر گرفتن سباق و سیاق و شأن ورود حدیث، به هیچ وجه نمی‌توان از این جمله، امامت وخلافت را ثابت نمود.

توجه به واقعات و روایات صحیح و مستند، دلایل واضحی است بر اینکه نه حدیث غدیر بیانگر خلافت بلافصل حضرت علی است و نه حضرت علی رضی‌الله‌عنه این ادعا را داشته‌اند.

بعنوال مثال از روایتی که در صحیح بخاری آمده، واضح می‌شود که حدیث موالات، هیچ ارتباطی به مسئله خلافت ندارد، در این روایت آمده: إن عبدالله بن عباس أخبره ان علی بن ابی‌طالب خرج من عند رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فی وجعه الذی توفی فیه فقال الناس: یا أبا الحسن کیف أصبح رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم؟ فقال: أصبح بحمد الله بارئاً، فأخذ بیده عباس بن عبد المطلب فقال له: أنت والله عبدالعصا وإنی لأری إلی رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم یتوفی من وجعه هذا، إنی لأعرف وجوه بنی‌عبدالمطلب عند الموت، إذهب بنا إلی رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فلنسأله فی من هذا الامر، إن کان فینا علمنا ذلک وإن کان فی غیرنا علمناه فاوصی بنا، فقال علی: إنا والله لئن سألناها رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فمنعناها لا یعطیناها الناس بعده، وإنی والله لا أسألها رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم.

ترجمه: حضرت عبد الله بن عباس می‌فرمایند: در مرض الوفات رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم حضرت علی از نزد آن حضرت بیرون آمد. مردم پرسیدند: ای ابوالحسن! حال رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم چطور است؟ جواب داد: الحمد لله خوب است. حضرت عباس بن عبدالمطلب رضی‌الله‌عنه دست حضرت علی رضی‌الله‌عنه را گرفته، فرمود: قسم به خدا که تو بعد ازسه روز مورد نا‌‌‌‌‌فرمانی قرار می‌گیری! ومن گمان می‌کنم پیامبر درهمین مریضی وفات می‌کنند، زیرا من چهره نوادگان عبدالمطلب را در لحظه مرگ تشخیص می‌دهم، لذا نزد پیامبر رفته و از ایشان در مورد امر خلافت سوال کنیم، اگر خلافت حق ما باشد که معلوم خواهد شد واگر حق دیگران باشد باز هم معلوم خواهد شد و پیامبر درباره ما به آنها وصیت خواهد کرد. حضرت علی رضی‌الله‌عنه جواب داد: به خدا قسم اگر در مورد این موضوع از پیامبر سوال کنیم و ایشان ما را از آن منع فرماید، بعد از آن هرگز مردم، این حق را به ما نخواهند داد، لهذا هرگز درباره این موضوع از پیامبر سوال نمی‌کنم».

از این حدیث به خوبی معلوم می‌شود که گفتگوی حضرت عباس و حضرت علی رضی‌الله‌عنهما، سه روز قبل از رحلت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم بوده است، در حالی که خطبه غدیر، سه ماه قبل از وفات آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم ایراد شده بود، اگر در خطبه غدیر، خلافت بلافصل حضرت علی اعلام شده بود، چه نیازی به پرسیدن حضرت عباس بود، وچرا حضرت علی رضی‌الله‌عنه در جواب حضرت عباس نفرمود: خلافت و امامت من که سه ماه قبل در غدیرخم اعلام شده و نیازی به پرسیدن نیست؟!

این گفتگو ضمن اثبات بی‌ارتباطی خطبه غدیرخم با مسأله خلافت، مؤید این اصل اهل‌سنت نیز می‌باشد که تعیین خلیفه وامام بر عهده امت می‌باشد.

همچنین از حضرت حسن مثنی – حسن بن حسن بن علی بن ابیطالب – سوال شد که آیا در حدیث «من کنت مولاه فعلی مولاه» تصریحی به امامت (خلافت) حضرت علی شده است؟ ایشان در جواب فرمودند: أما والله لو یعنی النبی صلی‌الله‌علیه‌وسلم بذلک الامارة والسلطان لأفصح لهم به، فإن رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم کان أنصح الناس للمسلمین، ولقال لهم: یا أیها الناس هذا ولی أمری والقائم علیکم بعدی فاسمعوا له واطیعوا، ما کان من هذا شیء، فوالله لئن کان الله ورسوله اختارا علیا لهذا الأمر ثم ترک علی امرالله ورسوله لکان علی أعظم الناس خطیئة. [الصواعق المحرقة ص۴۸، حاشیه العواصم من القواصم ص۱۶۸، روح المعانی۶\۱۹۵]

ترجمه: قسم به خدا اگر مراد رسول اکرم از این – خطبه – امارت یا حکومت می‌بود، حتما آن را به صورت واضح بیان می‌فرمودند، زیرا آن حضرت خیرخواه‌ترین انسان در حق مسلمانان بودند، لذا- حتما- به آنان به صورت واضح می‌فرمود: ای مردم! این شخص بعد از من، حاکم و سرپرست شما خواهد بود، پس حرفش را گوش کرده، از او اطاعت کنید. اما- آن حضرت- هرگز چنین جمله‌ای نفرمودند: به خدا قسم! اگر خدا ورسولش، علی رضی‌الله‌عنه را برای این امر- خلافت – انتخاب کرده باشند، و با وجود این، باز هم علی رضی‌الله‌عنه دستور خدا و رسول را نادیده گرفته باشد، هرآیینه علی خطاکارترین مردم خواهد بود. (معاذ الله من ذلک)

چرا؟!…چرا؟!…چرا؟!…

اگر واقعه غدیرخم بر امامت وخلافت حمل شود، چراهایی را به دنبال خواهد داشت که جوابی غیر از قبول کردن برداشت اهل‌سنت ازاین حدیث، نخواهد داشت. مثلا:

.

۱- چرا رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم حکم مهمی‌مانند امامت را- که بنابر عقیده اهل‌تشیع یکی ازاصول دین می‌باشد- در روز عرفه یا در دومین روز منا، که جمعیتی بالغ بر یکصد وبیست وچهارهزار نفر، اطراف آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم موج می‌زد، اعلام نفرمود تا همه قبایل آن را بشنوند؟!

.

۲- چرا رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم حکم مهم استخلاف را با الفاظی که دارای معانی متعدد می‌باشند، بیان نمودند وبه جای آن از الفاظی مانند: حاکم، امیر، خلیفه، والی، و… استفاده نکردند؟! آیا عدم وضوح در کلام پیامبر، مغایر با فرموده خداوندی «إنما علی رسولنا البلاغ المبین» نمی‌باشد؟

.

۳- چرا آیه «الیوم اکملت لکم دینکم وأتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الإسلام دینا» که بیانگر تکمیل دین است، قبل از واقعه غدیرخم وتعیین خلیفه وامام، نازل شد؟!(مطابق عقیده اهل‌تشیع بدون امامت، دین تکمیل نمی‌شود)

.

۴-چرا آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم درطول سه ماه که بعد از واقعه غدیرخم درقید حیات بودند، حتی یک بار اشاره‌ای هم به خلافت بلافصل حضرت علی نکردند؟!

علاوه بر توجه در مطالب گفته شده موارد زیر نیز در اثبات عقیده و برداشت اهل‌سنت، قابل تأمل می‌باشند:

اول: درنهج البلاغه شرح ابن ابی الحدید جلد ۷خطبه ۹۱، جمله‌ای از حضرت علی رضی‌الله‌عنه آمده که فرموده‌اند: دعونی والتمسوا غیری و إن ترکتمونی فأنا کأحدکم و لعلی أطوعکم و أسمعکم لمن ولیتموه أمرکم و أنا لکم وزیر خیرلکم منی امیرا.

مرا رها کرده و کسی دیگر را جستجو کنید، اگر مرا رها کنید من هم یکی از شما خواهم بود و شاید از شما هم فرمانبردارتر باشم و اگر من بعنوان وزیر (مشاور) باشم بهتراست از اینکه امیر باشم.

در این خطبه، حضرت علی رضی‌الله‌عنه مقام وزارت را برای خود انتخاب می‌فرماید، درحالی که اگر به امر خدا و رسول خلیفه شده باشد، حق تخلف را ندارد. «وما کان لمؤمن و لا مؤمنة إذا قضی الله ورسوله امراً أن یکون لهم الخیرة من أمرهم و من یعصی الله ورسوله فقد ضل ضلال مبیناً» [احزاب: ۳۶] و برای هیچ مرد و زن مومنی مناسب نیست که بعد از فیصلۀ خدا و رسولش، خود را صاحب اختیار بدانند.

دوم: درنهج البلاغه خطبه ۳۷ حضرت علی رضی‌الله‌عنه می‌فرماید: من به موجب عهد و میثاقی که درگردن داشتم، با خلفا بیعت کردم.

کسی که خودش خلیفه باشد، چگونه ممکن است برای بیعت با دیگران عهد و میثاق ببندد؟!

سوم: اگرخلافت خلفای ثلاثه، نوعی غصب بوده وحضرت علی رضی‌الله‌عنه مخالف آنها می‌بود، هرگز خود را به عنوان وزیر و مشاور آنها معرفی نمی‌کرد. در تاریخ ابن اثیر ۳/۵۵ نقل شده که حضرت علی رضی‌الله‌عنه در مسایل پیچیده به عنوان بهترین مشاور حضرت عمر رضی‌الله‌عنه به شمار می‌آمد. سید امیرعلی مؤرخ معروف شیعه می‌نویسد: آن زمامدار بزرگ یعنی عمر، اعتمادی که درخلافت خود، به شخص حضرت علی داشت، تا این حد بود که هروقت به خارج سفر می‌کرد، او را در مدینه کفیل و یا قائم مقام خودش تعیین می‌نمود. [تاریخ عرب و اسلام ص ۵۴].

حضرت علی نیز درنهج البلاغه خطبه ۱۱ می‌فرمایند: تا عمر است من کسی را شایسته خلافت نمی‌دانم.

چهارم : هنگامی که از حضرت علی رضی‌الله‌عنه در آخرین لحظات زندگی ، خواسته شد تا برای خودش جانشینی تعیین کند، فرمودند: رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم بعد از خودش، کسی را بعنوان جانشین تعیین نفرمود، لذا من هم بعد از خودم جانشین تعیین نمی‌کنم. اگر خداوند اراده خیر بر بندگانش داشته باشد آنان را بر بهترین افرادشان جمع خواهد کرد، همانطور که بعد از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم امت را بر بهترین افرادشان یعنی ابوبکر رضی‌الله‌عنه جمع کرد.

پنجم: پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در مورد حضرت علی رضی‌الله‌عنه می‌فرمایند: «علی مع الحق و الحق مع علی». علی با حق و حق با علی است، یعنی حضرت علی هیچ وقت مرتکب عمل خلاف نمی‌شود، و باز خود حضرت علی درخطبه ۹۱ نهج البلاغه می‌فرماید: به خدا سوگند من طالب خلافت نیستم، من ریسمان میثاق با پیامبر را برگردن دارم که هرکس خلیفه شود، من با او بیعت کنم. من وزیر باشم بهتر است از اینکه امیر باشم.

با وجود این فرموده حضرت علی رضی‌الله‌عنه و تأیید حقانیت ایشان، از جانب پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم در تمام حالات، آیا عملکرد حضرت علی رضی‌الله‌عنه درمقابل خلافت خلفای ثلاثه (ابوبکر و عمر و عثمان) دلیلی بر حقانیت خلافت آنها نمی‌باشد؟ و آیا این واکنش حضرت علی، واکنشی برحق نیست؟ مگر غیر از این است که «علی مع الحق و الحق مع علی»؟

لذا اگر حضرت علی رضی‌الله‌عنه کوچکترین دلیلی را در قرآن یا حدیث برخلافت خود سراغ می‌داشت و خود را از جانب خدا و رسول، خلیفه می‌دانست، هرگز از امر خدا و رسول امتناع نمی‌ورزید و به هر قیمتی دستور خداوند را عملی می‌کرد و همانطورکه پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم تک و تنها بدون اعتنا به کشته شدن، دربرابر انبوه کفار، نبوت خود را اظهار نمود، حضرت علی نیز امامت خود را اظها رمی‌نمود. بصیرت و مصلحت‌نگری حضرت علی رضی‌الله‌عنه از خدا ورسول بالاتر نبود، علی رضی‌الله‌عنه از امر خدا و رسول سرپیچی نمی‌کند، علی رضی‌الله‌عنه ترک واجب نمی‌کند، علی رضی‌الله‌عنه از بشر نمی‌ترسد علی رضی‌الله‌عنه از بذل جان نمی‌هراسد، علی رضی‌الله‌عنه زیر بار ظلم نرفته و وزیر ظالم نمی‌شود، علی رضی‌الله‌عنه از غاصب تمجید نمی‌کند و ۲۵ سال پشت سر او نماز نمی‌خواند و دختر خود را در عقد و نکاح ظالم درنمی‌آورد.علی رضی‌الله‌عنه حیدر کرار است، علی صاحب ذوالفقار است علی رضی‌الله‌عنه اسدالله الغالب است، علی رضی‌الله‌عنه آتش پیکار را بر تحمل عار ترجیح می‌دهد، علی رضی‌الله‌عنه مرگ باعزت را خوشتر از زندگی با ذلت می‌داند. «علی مع الحق و الحق مع علی».

لذا با تمام این دلایل و تفاصیل و با شناختی که ما از حضرت علی و دیگر اصحاب راستین پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم داریم، محال است که از واقعه غدیرخم به عنوان اهرمی برای نسبت دادن اختلاف و دودستگی دربین صحابه و بالتبع درمیان قاطبه امت اسلامی، استفاده نمود، درحالی که حدیث غدیر برای تأکید محبت، و ازدیاد صفا و صمیمیت در بین صحابه و پیروان راستین آنان گفته شده است.

——————————————————————–

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:37  توسط عرفان باغستانی  | 

واقعه غدیر خم و اهمیت آن

                    

سرتاسر حیات طیبه رسول ‌اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و لحظه به لحظه آن در نزد مسلمانان دارای اهمیتی بس شگرف و والاست؛ چرا که نه تنها کلام رسول‌ اکرم به نص صریح آیات قرآن، عاری از هرگونه هوا و هوس و متصل به سرچشمه وحی است(2)، بلکه عمل و فعل آن بزرگوار نیز بر تک تک مسلمانان حجت است و صراط مستقیم را به عالمیان می‌نمایاند.(3) اما در این میان، مقاطعی خاص از زندگی آن بزرگوار، به جهات گوناگون از اهمیتی ویژه برخوردار می‌باشد که یکی از بارزترین آنها، واقعه غدیر خم است. واقعه غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت، دارای درخشندگی و تلألؤ خاصی در تاریخ اسلام است. کمتر مقطع تاریخی را می‌توان در جهان اسلام یافت که از لحاظ سند، اطمینان از اصل وقوع، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، قوت و استحکامی نظیر این رویداد مهم داشته باشد.

هنگامی که به راویان حدیث غدیر می‌نگریم، در مرتبه نخست نام اهل‌ بیت گرامی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) یعنی امام ‌علی (علیه السلام)، فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) دیده می‌شود و در مرتبه بعدی نام حدود 110 تن از صحابه پیامبر اسلام(4) به چشم می‌خورد که در این میان، نام افرادی شاخص از میان صحابه همچون:

1-     ابوبکر بن ابی­‌قحافه

2-     عمر بن ‌الخطاب

3-     عثمان بن عفان

4-     عایشه بنت ابی‌بکر

5-     سلمان فارسی

6-     ابوذر غفاری

7-     عمار یاسر

8-     زبیر بن‌ عوام

9-     عباس بن عبدالمطلب

10- ام سلمه

11- زید بن ‌ارقم

12- جابر بن عبدالله‌ انصاری

13- ابوهریره

14- عبدالله ‌بن ‌عمر بن ‌الخطاب

 

 

و... توجه آدمی را به خود جلب می‌کند که تمامی آنان در محل غدیر حاضر بوده‌اند و حدیث غدیر را بدون واسطه نقل نموده‌اند. سپس در میان تابعین(5)، حدیث غدیر از 83 تن از تابعین نقل شده است که از جمله آنان می‌توان به:

1-      اصبغ بن‌ نباته

2-      سالم‌ بن ‌عبدالله ‌بن عمر بن الخطاب

3-      سعید بن‌ جبیر

4-      سلیم‌ بن قیس

5-      عمر بن عبدالعزیز(خلیفه اموی)

و... اشاره نمود.

پس از تابعین، در میان علمای اهل تسنن از قرن دوم تا قرن سیزدهم، 360 تن، حدیث غدیر را در آثار خویش نقل نموده‌اند که 3 تن از صاحبان صحاح سته (صحاح ششگانه)(6) و دو تن از پیشوایان فقهی اهل تسنن(7) نیز در شمار این بزرگان جای دارند.(8)

در بین محدثین و علمای شیعه نیز افراد فراوانی حدیث غدیر را در کتب مختلف، روایت نموده‌اند، که تعداد دقیق آنان مشخص نیست. از این اندیشمندان می‌توان به:

1-      شیخ کلینی

2-      شیخ صدوق

3-      شیخ مفید

4-      سید مرتضی

و... اشاره نمود.(9)

بنا بر آنچه که ذکر گردید، در میان بزرگان و محدثین اهل سنت و به دنبال دقت آنان بر روی راویان و طرق متفاوت نقل حدیث غدیر، اندیشمندان بسیاری، حدیث غدیر را حدیثی حسن(10)(11) و عده کثیری روایت غدیر را روایتی صحیح(12) دانسته‌اند(13) و حتی نزد عده‌ای از بزرگترین صاحبنظران اهل تسنن، با توجه به شمار فراوان راویان و طرق متعدد نقل حدیث، که روایت غدیر دارد، آنرا حدیثی متواتر(14) ذکر نموده‌اند.(15) علما، بزرگان و محدثین شیعه نیز بالاتفاق، غدیر را حدیثی متواتر می‌دانند.(16)(17)

بر این اساس و بر طبق آنچه که گذشت، به خوبی آشکار می‌گردد یکی از مهمترین وقایع تاریخ پرفراز و نشیب اسلام که در بین عامه مسلمانان، واقعه‌ای مسلم، پذیرفته شده و قطعی تلقی می‌گردد، واقعه غدیر خم است.

از منظری دیگر، آنچه که بر گونه غدیر، رنگ جاودانگی می‌زند؛ و اهمیت این واقعه را مضاعف می‌گرداند، نزول 2 آیه از قرآن‌کریم، یکی آیه 67 سوره مائده(18) و دیگری آیه 3 سوره مائده،(19) در ارتباط با این رویداد بزرگ است که بر طبق نظر مفسران نام‌آور شیعه و سنی، شأن نزول این آیات، مربوط به واقعه غدیر خم می‌باشد.(20)(21) هنگامی که کمی بیشتر در مقایسه مفاد این آیات و لحن آنها با سایر آیات قرآن کریم می‌اندیشیم، درمی‌یابیم اگر نگوییم چنین آهنگ کلامی در میان سایر آیات بی‌نظیر است، لااقل کمتر آیه‌ای را می‌توان یافت که مضامین و لحنی شبیه به این دو آیه داشته باشد. طبیعی است هر مسلمان هنگامی که در تلاوت قرآن بدین دو آیه می‌رسد، شگفت زده از خویش بپرسد این چه امر خطیری است که عدم ابلاغ آن توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، ‌زحمات 23 ساله آن حضرت را تباه می­‌گرداند و در این صورت نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) هرگز رسالت خویش را به مردم نرسانده و وظیفه پیامبری را بجای نیاورده است؟ واقعاً این چه پیامی است که خداوند متعال به پیامبر خویش وعده داده است تا او را در زمینه ابلاغ آن، حافظ و نگهدار باشد؟ به علاوه، مگر این موضوع چه اهمیتی دارد که ابلاغ این پیام به امت و پیروی مردم از آن، سبب کامل شدن دین و تمام شدن نعمت و رضایت پروردگار می­‌گردد؟

پس دیگر جای هیچ تردیدی باقی نمی­ماند که روز نزول و ابلاغ این امر مهم و خطیر که بدین واسطه، روز اکمال دین و رضایت پروردگار محسوب می‌گردد، دارای اهمیت بسزایی در میان مسلمین خواهد بود.(22)

از آنچه که گذشت، مشخص می­گردد علاوه بر مورخان که به تناسب فن خویش (و البته به دلیل اثرات و نتایجی که بر پایه این مطالعه بنا می‌گردد)، به واقعه غدیر نگاهی موشکافانه دارند،(23) غدیر از آن جهت که حدیثی قطعی و متواتر است و کار یک محدث، شناسایی احادیث معتبر و دقت بر روی مفاهیم آنهاست، مورد توجه محدثین است(24) و دارای جایگاهی ویژه در کتب مختلف حدیث می‌باشد. به خاطر نزول 2 آیه ویژه از قرآن کریم درباره این واقعه که القاکننده مفهومی منحصر بفرد و دارای لحنی کم‌نظیر در میان سایر آیات است، غدیر منشأ بحثهای گوناگونی در کتب تفسیری می‌باشد.(25) با تکیه بر مفاهیم این آیات و اثرات شگرف اعتقادی مترتب بر آن، این واقعه منظور نظر مخصوص متکلمان واقع گشته است.(26) حتی لغویین نیز توجه خاص خویش را به این رویداد مهم معطوف داشته‌اند و به هنگام شرح و توضیح کلمه غدیر خم (که نام محلی است)، به اصل این رویداد اشاره نموده‌اند.(27) ادیبان و شعرای بسیاری در میان امت اسلامی در طول 14 قرن، از همان لحظه وقوع و در همان صحنه گرفته تا روزگار معاصر، همواره این واقعه بزرگ را در آثار و اشعار خویش، توصیف و تشریح نموده‌اند.(28)

آنچه که تاکنون ذکر شد، گوشه‌ای از اهمیت رویداد غدیر خم بود که در حد گنجایش این مقاله، به آن اشاره گردید. ما در این مجال به دنبال جستجو و تحقیق درباره این رویداد بزرگ اسلامی و این بُرهه از حیات رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌باشیم تا هرچه بیشتر و البته با رعایت اختصار، بتوانیم زوایای گوناگون آن را بررسی نماییم. لذا در ادامه،‌ ابتدا اصل واقعه را به گونه‌ای که در بین مسلمین مشهور و مورد اتفاق است، نقل نموده، سپس به بررسی مفاد حدیث غدیر می‌پردازیم و بر روی مفاهیم آن،‌ هرچه بیشتر تأمل می‌نماییم و در انتها نیز نتایجی را که به دنبال واقعه غدیر جلوه‌گر می‌گردد و مستلزم توجه ویژه مسلمانان می‌باشد، بر می­شماریم.

 

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:33  توسط عرفان باغستانی  | 

معصومین و غدیر

غدیر از نظر ۱۴خورشید-۲-

امام حسين(ع) و غدير

سليم بن قيس مى‏نويسد: امام حسين(ع) قبل از مرگ معاويه خانه خدا را زيارت كرد. سپس بنى‏هاشم را جمع كرده فرمود: آيا مى‏دانيد پيامبر اكرم(ص) على(ع) را در روز غدير خم نصب كرد؟ همگى گفتند: آرى. (10)


امام زين العابدين(ع) و غدير

ابن اسحاق، تاريخ نويس معروف، مى‏گويد: به على بن حسين گفتم: «من كنت مولاه فعلى مولاه» يعنى چه؟ حضرت فرمود: «اخبرهم انه الامام بعده»؛ به آنها خبر داد كه اوست امام بعد از خودش. (11)


امام محمد باقر(ع) و غدير

ابان بن تغلب مى‏گويد: از امام باقر(ع) در باره گفته پيامبر: «من كنت مولاه فعلى مولاه» پرسيدم: حضرت فرمود: اى اباسعيد، پيامبر فرمود: اميرمومنان در ميان مردم جانشين من خواهد بود. (12)


امام جعفرصادق(ع) و غدير

زيد شحام مى‏گويد: نزد امام صادق بودم، مردى معتزلى از وى در باره سنت پرسيد. حضرت در پاسخ فرمود: هر چيزى كه فرزند آدم به آن نياز دارد (حكم آن) در سنت خدا و پيامبر(ص) وجود دارد و چنانچه سنت نبود، خداوند هرگز بر بندگان احتجاج نمى‏كرد.

مرد پرسيد: خداوند با چه چيزى بر ما احتجاج مى‏كند؟

حضرت فرمود: «اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم الاسلام دينا»؛ بدين وسيله ولايت را تمام گردانيد و اگر سنت يا فريضه تمام نبود، خدا به آن احتجاج نمى‏كرد . (13)


امام موسى كاظم(ع) و غدير

عبدالرحمن بن حجاج از حضرت موسى بن جعفر(ع) در باره نماز در مسجد غديرخم (14) پرسيد. حضرت در پاسخ فرمود: «صل فيه فان فيه فضلا و قد كان ابى يامربذلك» (15) ؛ نماز بخوان، بدرستى كه در آن فضل فراوان وجود دارد و پدرم به آن امر مى‏كرد


امام رضا(ع) و غدير


محمد بن ابى نصر بزنطى مى‏گويد: خدمت امام رضا(ع) بودم، در حالى كه مجلس پر از جمعيت بود و با يكديگر درباره غدير گفتگو مى‏كردند، برخى از مردم اين واقعه را منكر شدند؛ امام فرمود: پدرم از پدرش روايت كرد كه روز غدير در ميان اهل آسمان مشهورتر است تا ميان اهل زمين. سپس فرمود: اى ابى نصر، «اين ماكنت فاحضر يوم الغدير»؛ هركجا كه هستى در اين روز نزد اميرمومنان(ع) باش. بدرستى كه در اين روز خداوند گناه شصت سال از مردان و زنان مومن و مسلم را مى‏آمرزد و دو برابر آنچه در ماه رمضان از آتش دوزخ مى‏رهاند؛ در اين روز آزاد مى‏كند... سپس فرمود: «والله لوعرف الناس فضل هذا اليوم بحقيقه لصافحتهم الملائكه كل يوم عشر مرات» (16) اگر مردم ارزش اين روز را مى‏دانستند، بى‏ترديد فرشتگان در هر روز ده بار با آنان مصافحه مى‏كردند.


امام محمد جواد(ع) و غدير

ابن ابى عمير از ابو جعفرثانى(ع) در ذيل آيه «يا ايهاالذين آمنوا اوفوا بالعقود» (17) چنين روايت كرد: پيامبر گرامى(ص) در ده مكان به خلافت اشاره كرده است؛ سپس آيه «يا ايهاالذين آمنوا اوفوا بالعقود» نازل شد. (18)

در توضيح اين روايت بايد گفت: آيه ياد شده در اول سوره مائده است. اين سوره، آخرين سوره‏اى است كه بر قلب نبى‏اكرم(ص) نازل شد. در اين سوره، «آيه اكمال» و «آيه تبليغ، كه ناظر به واقعه غدير است، وجود دارد.


امام هادى(ع) و غدير


شيخ مفيد، در كتاب شريف ارشاد، زيارت اميرمومنان على(ع) را از امام حسن‏عسكرى(ع) و آن امام از پدرش نقل مى‏كند و مى‏گويد: امام جواد(ع) در روز عيد غدير، حضرت على(ع) را زيارت كرد و فرمود: «اشهد انك المخصوص بمدحةالله المخلص لطاعةالله ...»؛ شهادت مى‏دهم كه مدح خدا به تو اختصاص دارد و در طاعت او مخلصى.

سپس مى‏فرمايد: خداوند حكم فرمود: «يا ايهاالرسول بلغ ما انزل اليك من ربك و ان لم تفعل فمابلغت رسالته و الله يعصمك من الناس.»

آنگاه ادامه مى‏دهد: پيامبر(ص) خطاب به مردم كرد و از آنها پرسيد: آيا آنچه برعهده داشتم، ابلاغ كردم؟

همگى گفتند: آرى.

سپس فرمود: خدايا گواه باش! بعد از آن فرمود: «الست اولى بالمومنين من انفسهم؟ فقالوا بلى فاخذ بيدك و قال من كنت مولاه فهذا على مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله؛» آيا من به مومنان از خود آنها سزاوارتر نيستم؟ گفتند : بله. پس از آن دست على(ع) را گرفت و فرمود: هركس من مولاى اويم، اين على مولاى اوست ... (19)


امام حسن عسكرى(ع) و غدير


حسن بن ظريف به امام حسن عسكرى(ع) نامه نوشت و پرسيد: گفته پيامبر «من كنت مولاه فعلى مولاه» يعنى چه؟ حضرت در پاسخ فرمود: «اراد بذلك ان جعله علما يعرف به حزب الله عند الفرقة»؛ خداوند اراده فرمود كه اين جمله، نشان و پرچمى باشد تا حزب خدا هنگام اختلافها با آن شناخته شود.

اسحاق بن اسماعيل نيشابورى مى‏گويد: حضرت حسن‏بن على(ع) به ابراهيم چنين نوشت: خداوند متعال با منت و رحمت خويش واجبات را بر شما مقرر كرد. اين كار به سبب نياز او نبود، بلكه رحمت او بود كه متوجه شما شد. هيچ معبودى جز او وجود ندارد؛ او چنان كرد تا ناپاك را از پاك جدا سازد و اندرون شما را بيازمايد تا به سوى رحمت او پيش بگيرد و منازل شما در بهشت معين شود. از اينرو، حج و عمره، اقامه نماز، پرداخت زكات، روزه و ولايت را بر شما واگذار كرد و درى را فرا راهتان قرار داد تا درهاى ديگر واجبات را باز كنيد؛ كليدى را براى يافتن راه خود قرار داد. اگر محمد و جانشينان او از فرزندش نبود، شما مانند حيوانات سرگردان مى‏مانديد و هيچ واجبى از واجبات را فرا نمى‏گرفتيد. مگر مى‏توان از غير در، وارد مكانى شد؟ وقتى خداوند به سبب تعيين اوليا پس از پيامبر(ص)، نعمت خود را بر شما تمام كرد، فرمود: «اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم الاسلام دينا» (20) امروز دينتان را كامل و نعمت خود را بر شما تمام كردم و راضى شدم كه اسلام دين شما باشد . سپس براى اولياى خود برگردن شما حقوقى قرار داد و به شما فرمان داد حقوق آنها را ادا كنيد تا زنان و اموال و خوراك و آشاميدنيها بر شما حلال باشد و به واسطه آن بركت و رشد و ثروت را به شما بشناساند و اطاعت كنندگان شما را به واسطه غيبت بشناساند... (21)


امام زمان(ع) و غدير

در دعاى ندبه كه ظاهرا منسوب به آن حضرت است چنين مى‏خوانيم: «... فلما انقضت ايامه اقام وليه على‏بن ابى طالب صلواتك عليهما و آلهما هاديا اذ كان هوالمنذر و لكل قوم هاد فقال و الملاء امامه من كنت مولاه فعلى مولاه.. .»

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:27  توسط عرفان باغستانی  | 

معصومین و غدیر

                   غدير از نگاه چهارده خورشيد-۱-

اساس مذهب تشيع بر دو حديث پايه گذارى شده است: يكى حديث ثقلين (1) ، كه پيامبراكرم(ص) در كمتر از نود روز در چهار مكان آن را به مردم گوشزد كرد؛ ديگرى حديث غدير. مى‏توان گفت حديث دوم مكمل حديث اول است.

سفارش بيش از حد پيامبر(ص) در باره قرآن و عترت و نيز اصرار آن حضرت بر امامت و جانشينى اميرمومنان(ع) نشان دهنده اين حقيقت است كه حضرت نگران آشوبى بود كه امت اسلامى بعد از وى با آن رو به رو مى‏شود.

اهميت دادن به غدير، اهميت دادن به رسالت پيامبرگرامى اسلام(ص) است. ما در اين مقاله واقعه غدير را از زبان عارفان واقعى غدير يعنى پيامبر(ص) و امامان معصوم(عليهم السلام) مورد مطالعه قرار مى‏دهيم.

رسول خدا و غدير

شيخ صدوق در كتاب «امالى» از امام باقر(ع) و آن حضرت از جدش چنين نقل مى‏كند: روزى رسول گرامى اسلام(ص) به اميرمومنان(ع) فرمود: اى على، خداوند آيه «ياايهاالرسول بلغ ما انزل اليك من ربك» (2) را در باره ولايت تو بر من نازل كرد. اگر آنچه به من امر شده تبليغ نكنم، عملم باطل است و كسى كه خدا را بدون ولايت تو ملاقات كند، كردارش باطل است. اى على، من جز سخن خدانمى‏گويم . (3)


امام على و غدير

سليم بن قيس هلالى به بيعت اميرمومنان(4) باابوبكر اشاره كرده، مى‏گويد:

«ثم اقبل عليهم على‏فقال: يا معشرالمسلمين و المهاجرين و الانصار انشد كم الله اسمعتم رسول الله يقول يوم غديرخم كذا و كذا فلم يدع شيئا قال عنه رسول الله الا ذكرهم اياه قالوا نعم» (4)

پس على(ع) به مردم فرمود: اى مسلمانان و مهاجران و انصار، آيا نشنيديد كه رسول خدا(ص) روز غديرخم چنين و چنان فرمود. سپس تمام چيزهايى را كه پيامبر(ص) در آن روز فرموده بود به مردم ياد آورى كرد. همگى گفتند: آرى.

در اين زمينه مى‏توان به استدلالهاى اميرمومنان على(ع) اشاره كرد. از جمله استدلال آن حضرت براى ابوبكر كه فرمود: بر اساس حديث پيامبر(ص) در روز غدير، آيا من مولاى تو و هر مسلمانى هستم يا تو؟ ابوبكر گفت: شما. (5)

ابى الطفيل مى‏گويد: در روز شورا در خانه بودم و شنيدم كه على(ع) گفت: آيا غير از من كسى در ميان شما هست كه پيامبر(ص) به او گفته باشد: «من كنت مولاه فعلى مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه.» همگى گفتند: نه. (6)


حضرت زهرا(س) و غدير

ابن عقده در كتاب معروفش «الولايه» از محمد بن اسيد چنين روايت كرده است: از فاطمه زهرا پرسيدند: آيا پيامبر(ص) پيش از رحلتش در باره امامت اميرمومنان چيزى فرمود؟

آن حضرت جواب داد: «و اعجباانسيتم يوم غديرخم؛» (7) شگفتا! آيا روز غديرخم را فراموش كرديد؟!

فاطمه بنت الرضا از فاطمه بنت الكاظم(ع) و او از فاطمه بنت الصادق(ع) چنين نقل كرد: ام كلثوم، دختر فاطمه زهرا(س) نقل كرد كه پيامبر در روز غدير فرمود: «من كنت مولاه فعلى مولاه» (8)


امام حسن مجتبى(ع) و غدير

ازامام جعفر صادق(ع) چنين روايت شده است: امام حسن(ع) هنگامى كه مى‏خواست با معاويه آتش بس اعلام كند، به او فرمود: امت مسلمان از پيامبر(ص) شنيدند كه در باره پدرم فرمود : «انه منى بمنزله هارون من موسى»؛ همچنين ديدند كه پيامبر(ص) وى را در غديرخم به عنوان امام نصب فرمود. (9)

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:25  توسط عرفان باغستانی  | 

دانلود تواشیح غدیر

ردیف

موضوع

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 امیر المومنین مولا علی علی (جدید) 1,072 0:04:34
2 علی، حیدر ... علی، حیدر (جدید) 1,260 0:05:22
3 ای قبله ی اهل یقین (جدید) 1,146 0:04:53
4 مولا امیر المومنین علی مولا (جدید) 1,176 0:05:23
5 فخر زمان شاه یلان (جدید) 1,264 0:05:20
6 یا علی مدد حیدر (جدید) 1,254 0:06:41
7 ای نگار نازنین (جدید) 1,568 0:05:20
8 ساقی کوثر علی ساقی کوثر علی (جدید) 1,253 0:04:58
9 هنیئا هنیئا لیوم الغدیر (جدید) 1,165 0:06:38
10 یا مرتضی علی (جدید) 1,558 0:07:03
11 به کعبه آهنگ شرف بنوازد (جدید) 1,655 0:06:12
12 بشنو از نی شکوه های الغدیر (جدید) 1,456 0:03:48
13 مولا امیر المومنین علی مولا (جدید) 894 0:06:36
14 دارم گلی خوش رنگ و بو (جدید) 1,549 0:05:25
15 علی مولا علی مولا علی جان (جدید) 1,272 0:05:25
16 صبح سعادت دمید (جدید) 738 0:03:08
17 علی جانم علی جانم (جدید) 954 0:00:00
18 علی مو لا علی (جدید) 534 0:00:00
19 بر رسول حق ز حق امری خطیر آمد (جدید) 1,299 0:00:00
20 مُهر مِهر حیدری بر دل (جدید) 930 0:00:00
21 علی علی مولا ، علی علی مولا ، علی علی مولا ، علی 309 0:01:44
22 مژده به اهل ولا مولد حیدر رسید 449 0:02:32
23 مولا یا علی 381 0:02:08
24 قوالی   (1) 1,182 0:06:42
25 قوالی   (2) 597 0:03:22
26 قوالی   (3) 829 0:04:41
27 قوالی   (4) 863 0:04:53
28 قوالی   (5) 1,035 0:05:51
29 حیدر من ، دلبر من ، امیر دلها یا مولا 231 0:01:17
30 حیدر حیدر یا مولا 235 0:01:19
31 صلوات صلوات علئ محمد و علی 663 0:03:45
32 تواشیح عید غدیر  (1) 1,070 0:06:04
33 تواشیح عید غدیر  (2) 1,194 0:06:46
34 اللهم انی اسئلک 1,264 0:07:10

برای دانلود کردن صداهای فوق، روی آیکون  کلیک راست نموده
و  گزینه ...Save Target As را انتخاب نمایید.

 برای سلامتی آقا امام زمان صلوات بفرستید...

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:15  توسط عرفان باغستانی  | 

اشعار مرحوم آغاسی دانلود اشعار مرحوم آغاسی

 

ردیف

موضوع

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 هر کسی کسی دارد یار نو رسی دارد 502 0:02:50
2

کیست علی حیدر دُلدُل سوار

727 0:04:07
3 روز و شب گویم به آوای جلی 681 0:03:51
4 از ذکر علی مدد گرفتیم 180 0:01:00
5 علی امام من است و منم غلام علی 492 0:02:46

اشعار مرحوم آغاسی   دانلود کنید

+ نوشته شده در  2010/12/23ساعت 21:5  توسط عرفان باغستانی  |